Demokraadid nõuavad Valgelt Majalt infot Trumpi-Putini kohtumise kohta

USA esindajatekoja luurekomitee demokraadist esimees Adam Schiff.
USA esindajatekoja luurekomitee demokraadist esimees Adam Schiff. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kolm USA kongressi demokraati nõudsid esmaspäeval Valgelt Majalt üksikasju USA presidenti Donald Trumpi ja Vene presidendi Vladimir Putini mullusuvisel kohtumisel räägitu kohta pärast väiteid, et selline informatsioon hävitati või seda varjatakse.

Esindajatekoja kolme komitee - luure, välisasjade ja järelevalve - esimehed saatsid Valgele Majale kirja, taotledes infot kahe riigijuhi vestluste sisu kohta ning kõnelustega seotud märkmeid ja dokumente, samuti infot selle kohta, kas Trump või mõni tema nimel tegutsenud isik varjas või moonutas vestluste sisu, mis oleks föderaalseaduse rikkumine. 

"Meedia andmeil on president Trump nähtavasti mitmel korral astunud samme president Putiniga räägitu üksikasjade varjamiseks teiste administratsiooni ametnike, kongressi ja ameerika rahva eest," ütlesid komiteede esimehed Adam Schiff, Elliot Engel ja Elijah Cummings avalduses.

Trump ja Putin pidasid seni ainsa kahepoolse kohtumise eelmise aasta 16. juulil Helsingis. 

USA esindajatekoja demokraadid laiendasid Vene uurimist

USA esindajatekoja õiguskomisjoni juhi Jerrold Nadleri sõnul on väga selge, et president Donald Trump takistas õigusemõistmist ja esindajatekoda taotleb seoses Vene uurimisega dokumente enam kui kuuekümnelt Trumpi valitsuse- ja pereliikmelt ja tema firmade töötajalt.

New Yorki esindav demokraat Nadler ütles, et õiguskomisjon tahab läbi vaadata dokumente justiitsministeeriumist, presidendi pojalt Donald Trump nooremalt ja Trump Organizationi finantsjuhilt Allen Weisselbergilt.

Endine Valge Maja kantseleiülem John Kelly ja endine Valge Maja nõunik Don McGahn on samuti tõenäolised sihtmärgid, lisas ta.

"Alustame uurimist seoses võimu kuritarvitamise, korruptsiooni ja õigusemõistmise takistamisega," ütles Nadler. "Me teeme kõike mida saame, et tõendid kätte saada."

Küsimusele, kas ta arvab, et Trump takistas õigusemõistmist, vastas Nadler: "Jah, arvan küll."

Nadler ei nimetanud seda presidendi kriminaaluurimiseks, kuid ütles, et esindajatekojas nüüd enamuses olevad demokraadid täidavad oma kohust "õigusriigi kaitsmisel" pärast seda, kui vabariiklased takistasid kaks aastat presidendi vastutuselevõtmist.

"Me oleme kaugel kriminaalsüüdistuse osas otsuste tegemisest," märkis ta.

Mitu esindajatekoja komisjoni uurivad Trumpi 2016. aasta valimiskampaania koostööd Venemaaga, Trumpi maksuandmeid ja Trumpi pereäri ja poliitilise tegevuse võimalikku huvide konflikti.

Esindajate koja järelevalvekomitee seadis esmaspäeva tähtajaks, mil Valge Maja peab üle andma dokumendid seoses salastatud infole ligipääsu andmisega Trumpi väimehele Jared Kushnerile, mida väidetavalt nõudis Trump hoolimata kaitseametnike vastumeelest.

Esindajatekoja vabariiklaste juht Kevin McCarthy süüdistas pühapäeval demokraate Trumpi hukkamõistmises eelarvamuste põhjal.

"Ma arvan, et kongresmen Nadler otsustas presidendile kriminaalsüüdistuse esitada päeval, mil ta valimised võitis," ütles McCarthy. "Kuulake mida ta täpselt ütles. Ta rääkis kriminaalsüüdistusest enne kui ta isegi esimeheks sai ja ütles 'inimesi tuleb veenda sinna jõudmiseks'. President ei teinud midagi valesti."

Nadler ütles pühapäeval, et tema komitee vaatab ka Muelleri Vene juurdluse raportit, kuid, et selle uurimine "läheb palju kaugemale kui kokkumäng".

Ta viitas mitmele juhtumile, mida ta peab presidendi poolseks õigusemõistmise takistamiseks, sealhulgas "1100 korda, kui ta viitas Muelleri juurdlusele kui nõiajahile" ja FBI direktori James Comey vallandamine 2017. aastal.

Comey sõnul palus Trump tal lõpetada endise kaitsenõuniku Michael Flynni uurimine.

"On väga selge, et president takistas õigusemõistmist," sõnas Nadler.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: