Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Keskpank jättis intressimäärad ja varaostuprogrammi muutmata

50-eurone.
50-eurone. Autor/allikas: Euroopa Keskpank

Euroopa Keskpank otsustas neljapäeval jätta muutmata intressimäärad ja kinnitas plaani lõpetada selle kvantitatiivse lõdvendamise (QE) programm aasta lõpus, kuivõrd eeldatakse, et laekuvad andmed kinnitavad keskpanga keskpika aja inflatsiooniväljavaadet.

Oktoobris otsustas Euroopa Keskpank vähendada 2018. aastast varaostuprogrammi mahtu poole võrra 30 miljardile eurole kuus. Pank märkis, et varastuprogramm kestab selles mahus septembrini ning siis langetatakse seda eeldatavasti 15 miljardile eurole ning 2019. aastast programm lõpetatakse.

Euroopa Keskpanga nõukogu otsustas säilitada põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäärana 0,00 protsenti, laenamise püsivõimaluse intressimäärana 0,25 protsenti ning hoiustamise püsivõimaluse intressimäärana -0,40 protsenti. Nõukogu teatel eeldatakse, et baasintressimäärad püsivad praegusel tasemel ka vähemalt 2019. aasta suvel ja igal juhul seni, kuni see on vajalik, et tagada inflatsioonimäärade püsiv lähenemine tasemele, mis on keskmise aja jooksul 2 protsendist allpool, ent selle lähedal.

Eurosüsteem reinvesteerib varaostukava raames ostetud aegumistähtajani jõudnud väärtpaberitelt laekuvaid põhiosa tagasimakseid pikema aja jooksul pärast netovaraostude lõppemist ning igal juhul seni, kuni see on vajalik soodsate likviidsustingimuste ja küllaldaselt toetava rahapoliitilise kursi säilitamiseks.

Euroopa Keskpanga rahapoliitika üks eesmärk on hoida inflatsioon tasemel, mis on 2 protsendi lähedal, ent jääb sellest piirist allapoole. Juunis kiirenes euroala aastane inflatsioon 2 protsendini eelneva kuu 1,9 protsendilt. Samas jättes kõrvale energiahinnad oli baasinflatsioon 1,4 protsendi juures.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: