Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Serbia president tegi ettepaneku Kosovoga piiri nihutada

Serbia president Aleksandar Vucic.
Serbia president Aleksandar Vucic. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Serbia president Aleksandar Vucic tegi ettepaneku, mille kohaselt võiks vastasseisu end iseseisvaks kuulutanud Kosovoga lahendada vastastikuse maadevahetusega.

Kokkulepe Belgradi ja Priština vahel on oluline seetõttu, et nii Serbia kui ka Kosovo pürgivad Euroopa Liidu liikmeteks ning selle eelduseks on, et vastastikused probleemid õnnestuks kuidagi selgeks rääkida. Seni pole Serbia Kosovo iseseisvumisega leppinud ning peab piirkonda endiselt oma osaks. Samuti ei tunnista Kosovo iseseisvust Hiina Rahvavabariik ja Serbia liitlane Venemaa ning seetõttu pole Kosovol õnnestunud ka ÜRO-ga liituda.

Horvaatia ajalehele Globus antud intervjuus käis Vucic välja idee, et Kosovo põhjaosa, kus suurem osa elanikest on serblased, saaks otseselt Serbia osaks, vahendas Yle.

Serbia lõunaosas aga muudetaks piiri nii, et albaanlaste enamusega Preševo linn läheks Kosovo koosseisu. Kui selline kokkulepe sõlmitaks, tunnistaks Belgrad Kosovo iseseisvust vähemalt mingis sõnastuses, selgitas Serbia president.

Vucic on ettepanekut kodumaises meedias varem põhjendanud ka väitega, et ilma sellise lepinguta leviksid albaanlastest elanikkond ka mujale Serbiasse, et sest albaanlaste sündimus on suurem.

Presidendi mitteametliku idee on hetkel aga tagasi lükatud nii Kosovos kui ka Serbias.

Näiteks Kosovo peaminister Ramush Haradinaj on öelnud, et Priština ei lepi mingisuguse piirinihutamisega ning katsed Kosovot jagada tooksid kaasa sõja.

Serbia õigeusu kiriku juhtkonda kuuluv piiskop Teodosije on omakorda hoiatanud piirinihutamise eest ja öelnud, et on mures Kosovos elavate serblaste pärast.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: