Kosovo parlament toetas sõjaväe loomist

{{1544786760000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Kosovo parlament võttis reedel vastu seaduse oma sõjaväe loomisest sammuna, mis pingestab suhteid Serbia ja selle endist provintsi toetava rahvusvahelise kogukonnaga.

Kosovo 120-kohaline parlament võttis seaduse vastu ühehäälselt istungil, mida riigi serblaste vähemuse saadikud boikottisid, ütles AFP reporter. 

"Kosovo parlament võttis vastu Kosovo julgeolekujõudude seaduse! Palju õnne!" ütles parlamendi esimees Kadri Veseli.

Serbia peaminister Ana Brnabić ütles reedel pärast hääletust, et Belgrad jätkab "oma teel rahu ja õitsengu poole". 

"Minu jaoks on see raske päev, mitte päev, mis annaks panuse koostöösse piirkonnas," lausus Brnabić ajakirjanikele. 

Parlament peab veel vastu võtma seaduse Kosovo julgeolekujõudude (KSF) uuest struktuurist.

Reedel vastu võetud seadusega muudetakse KSF "organisatsiooniks mandaadiga kaitsta riiki". 

Parlamendis vastu võetud seadustega muudetakse KSF-i mandaati, kuid säilib nimi. See võimaldab valitsusel luua sõjavägi põhiseadust muutmata, mis nõuaks ka serblastest parlamendiliikmete toetust.

Hääletus rõõmustab Kosovo albaanlasi, kelle jaoks tähendab sõjavägi 2008. aastal välja kuulutatud iseseisvuse uut tugisammast.

Ehkki tegemist on eelkõige sümboolse sammuga iseseisvuse rõhutamiseks, on Serbia, kes näeb Kosovos endiselt oma provintsi, nimetanud sõjaväe loomist ohuks piirkonna stabiilsusele.

Belgrad on väljendanud muret tänini Kosovos elava 120 000 serblase saatuse pärast. Kosovo põhjaosas asuvad serbia kogukonnad on endiselt Belgradile lojaalsed ja vastu sõjaväe loomise plaanile.

NATO, mille liikmetest neli ei tunnusta Kosovot, on hoiatanud sõjaväe loomise ebasobiva ajastuse eest, sest Priština ja Belgradi suhted on viimasel ajal varasemast pinevamad.

Kosovo tähtsaim liitlane USA on sammule toetust avaldanud, sama on teinud ka Suurbritannia.

USA suursaadik Philip Kosnett nimetas KSF-i ümberkorraldamise hääletust ajalooliseks, kuid manitses Kosovo liidreid suunama jõupingutused dialoogile Serbiaga.

Kosovo ja Serbia on püüdnud Euroopa Liidu juhitavatel kõnelustel suhteid normaliseerida, sest see on EL-iga liitumise eeltingimus.

Tagasilöök tuli aga novembris, kui Kosovo otsustas kättemaksuks Belgradi katsete eest teda rahvusvahelise areenil õõnestada kehtestada Serbia kaupadele 100-protsendilise imporditolli.

Stoltenberg: NATO vaatab üle oma rolli Kosovos

NATO vaatab pärast Priština parlamendi hääletust sõjaväe loomiseks üle oma rolli Kosovos, ütles alliansi peasekretär Jens Stoltenberg reedel.

"NATO toetab Kosovo julgeolekujõudude arendamist kehtiva mandaadi alusel. Mandaadi muutmine sunnib Põhja-Atlandi Nõukogu NATO ja Kosovo julgeolekujõudude sidemete taset üle vaatama," sõnas peasekretär. 

NATO rahuvalvejõud KFOR on kaitsnud Kosovot sestpeale, kui ta pärast 1998.-99. aasta sõda Serbiast lahku lõi. Praegu on KFOR-i koosseisus umbes 4000 sõdurit. 

Peaminister: Serbia jätkab rahu ja õitsengu teel

Serbia peaminister Ana Brnabić ütles reedel pärast seda, kui Kosovo parlament toetas oma sõjaväe loomist, et Belgrad jätkab "oma teel rahu ja õitsengu poole". 

"Minu jaoks on see raske päev, mitte päev, mis annaks panuse koostöösse piirkonnas," lausus Brnabić ajakirjanikele. 

Serbia pole 2008. aastal iseseisvuse välja kuulutanud Kosovot kunagi riigina tunnustanud ja peab seda oma mässuliseks provintsiks. Kosovo iseseisvust tunnustab üle 110 riigi. 

Venemaa mõistis Kosovo sõjaväe loomise hukka

Vene välisministeerium mõistis reedel hukka Kosovo otsuse luua sõjavägi  ja teatas, et see tuleb laiali saata.

Ministeerium ütles avalduses, et NATO-juhitavad rahuvalvajad peavad Kosovos rakendama kiireid ja kõikehõlmavaid meetmeid, et kõik Kosovo albaanlaste relvaformeeringud relvitustada ja laiali saata.

Venemaa ei ole Serbia kindla liitlasena tunnistanud Kosovo iseseisvumist 2008. aastal.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: