Kosovo president peab võimalikuks piirinihutamise lepet Serbiaga

Kosovo president Hashim Thaci.
Kosovo president Hashim Thaci. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kosovo president Hashim Thaci viitas esimest korda võimalusele, et piiri Serbiaga võiks nihutada, et Priština ja Belgradi vaheline tüliküsimus EL-iga liitumise nimel lahendatud saaks.

Thaci kinnitas, et tal on kavas sellel teemal ka Serbia president Aleksandar Vuciciga rääkida, kui nad septembris kohtuvad, vahendas Emerging Europe.

"Piiri täpsustamine aitab vältida rahvuste vahelisi probleeme. See ei tähendaks Kosovo jagamist, territooriumide vahetamist või autonoomiat Kosovo põhjaosas elavatele serblastele, vaid piiri korrigeerimist ja Kosovo jaoks tunnustust ning liikmesust kõikides rahvusvahelistes mehhanismides," selgitas ta.

Kuigi Thaci ei täpsustanud võimaliku ettepaneku teemal mingeid detaile, on avalikkuses tekkinud veendumus, et lühidalt seisneks kokkulepe selles, et praegu Serbiale kuuluvad Preševo oru omavalitsused, kus elavad peamiselt albaanlased, liiguksid Kosovo alla, ning omakorda Kosovo põhjaosas asuvad serblastega asustatud piirkonnad oleksid Serbia valitsuse all.

Alles eelmisel nädalal rääkis sarnase kokkuleppe võimalusest ka Serbia president Vucic, kes ütles, et Kosovoga on vaja "korralikku piiri" ning et praegune olukord ei saa jätkuda.

Horvaatia ajalehele Globus antud intervjuus käis Vucic välja just nimelt idee, et Kosovo põhjaosa, kus suurem osa elanikest on serblased, saaks otseselt Serbia osaks.

Serbia lõunaosas aga muudetaks piiri nii, et albaanlaste enamusega Preševo oru piirkond läheks Kosovo koosseisu. Kui selline kokkulepe sõlmitaks, tunnistaks Belgrad Kosovo iseseisvust vähemalt mingis sõnastuses, selgitas Serbia president.

Euroopa Liit on juba pikemat aega olnud seisukohal, et enne EL-iga liitumist peavad Kosovo ja Serbia omavahelised erimeelsused mingil viisil lahendama.

Seni pole Serbia Kosovo iseseisvumisega leppinud ning peab piirkonda endiselt oma osaks. Samuti ei tunnista Kosovo iseseisvust Hiina Rahvavabariik ja Serbia liitlane Venemaa ning seetõttu pole Kosovol õnnestunud ka ÜRO-ga liituda.

Samas on kindel, et sellisel kokkuleppel oleks raevukaid vastaseid nii Serbias kui ka Kosovos.

Näiteks Kosovo peaminister Ramush Haradinaj on öelnud, et Priština ei lepi mingisuguse piirinihutamisega ning katsed Kosovot jagada tooksid kaasa sõja.

Serbia õigeusu kiriku juhtkonda kuuluv piiskop Teodosije on omakorda hoiatanud piirinihutamise eest ja öelnud, et on mures Kosovos elavate serblaste pärast.

Ka Saksamaa liidukantsler Angela Merkel on välistanud võimaluse, et Balkani poolsaarel hakataks riigipiire nihutama. Ühe ohuna tõi Merkel välja selle, et ühest piirinihutamisest saaks pretsedent, mis tekitaks etniliselt pingelises piirkonnas uuesti erinevaid analoogseid vaidlusi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: