Hispaania hävitaja lasi Eesti õhuruumis eksikombel välja lahingraketi

{{1533657840000 | amCalendar}}
Foto: Ardi Hallismaa/mil.ee

Teisipäeva pärastlõunal kell 15.44 toimus vahejuhtum, kus õhuharjutusalal Pangodi kohal Otepää lähistel tulistas Hispaania hävitaja Eurofighter eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi põhja suunas. Raketi täpne lennutrajektoor, asukoht ja staatus on täpsustamisel.

Raketil on enesehävitusrežiim, mis tagab eksilasu puhul selle hävimise õhus, kuid ei ole välistatud, et rakett maandus maapinnale. AMRAAM tüüpi raketi pikkus on 3,7 meetrit pikk, läbimõõt 18 sentimeetrit, rakett kannab lõhkeainet. Raketi viimane oletatav asukoht oli Tartust 40 kilomeetrit põhja suunas, teatas kaitseväe peastaap. 

Kaitsevägi on käivitanud protseduuride kohase otsinguoperatsiooni, milles kasutatakse ka õhuväe koptereid. 

Juhul, kui märgatakse esemeid, mis võivad olla raketi osad või rakett, palub kaitsevägi seda mitte mingil juhul puutuda, vaid raketist eemalduda ja teatada leiust koheselt õhuväe telefonil 717 1900 või hädaabinumbril 112. Samuti palub kaitsevägi raketti omal käel mitte otsima asuda. 

Intsidendis osalenud Hispaania hävitaja Eurofighter Typhoon 2000 naasis kodubaasi. Balti õhuruumi kaitsmine õhuturbemissiooniga Ämarist ja Šiauliaist jätkub. Asjaolude väljaselgitamiseks on algatatud uurimine, mida teostavad nii Eesti õhuvägi, Hispaania õhuvägi, lennuamet kui ka NATO.

Valge: raketis on 5-10 kilogrammi lõhkeainet, kuid hävitusjõud on lennukipommist väiksem

Õhuväe ülem kolonel Riivo Valge selgitas hiljem pressikonverentsil (täismahus video lisatud artiklile), et tegemist on eriraketiga, milles on 5-10 kilogrammi lõhkeainet, kuid kuna tegu on õhk-õhk raketiga, siis pole sellel ka lennukipommiga võrreldavat hävitusjõudu.

Koloneli sõnul tegu esimese taolise juhtumiga Balti õhuturbe ajaloos.

Juhul, kui rakett enesehävitusrežiimi tagajärjel õhus plahvatas, ei pruukinud seda maa peal ilmtingimata kuulda või näha olla, tunnistas Valge ajakirjanikele vastates.

Hispaania ülesannete täitmise võtab ajutiselt üle Portugal

Kaitseminister Jüri Luik ütles, et tegemist on äärmiselt haruldase ja kahetsusväärse intsidendiga.

"Kõige peamine on tagada ohutus ning koostöös liitlastega välja selgitada juhtunu asjaolud, millega kaitsevägi hetkel aktiivselt tegeleb. Olukorra selginemiseni on Hispaania õhuturbe hävitajad missioonilt kõrvaldatud," märkis ta.

"Olen andnud korralduse ka kõikide sõjalennuharjutuste peatamiseks kuni asjaolude selgumiseni. NATO õhuturbemissioon loomulikult jätkub," lisas kaitseminister Luik.

Hispaania asemel hakkab Šiauliaist lähtuvaid õhuturbe ülesandeid täitma ajutiselt Portugali õhuvägi. Ämaris paiknevad praegu Prantsuse õhuväe hävituslennukid.

Ratas loodab, et kõik asjaolud õnnestub välja selgitada

Peaminister Jüri Ratas ütles Facebookis tehtud postituses, et teisipäevane juhtum on äärmiselt kahetsusväärne, ning ta avaldas lootust koostöös liitlastega õnnestub selgitada välja kõik asjaolud.

"NATO õhuturbemissioon on väga oluline ja vajalik osa Eesti riigi julgeoleku tagamisest. Seejuures tuleb aga alati silmas pidada meie tsiviilelanike turvalisust. Täna aset leidnud ehmatav vahejuhtum möödus senise info kohaselt tänu Jumalale ilma inimohvriteta, kuid on sellest hoolimata äärmiselt kahetsusväärne. Kaitsevägi koos õhuturbemissioonil osalejatega uurivad juhtunut ning seotud asutused teevad kõik endast oleneva, et inimeste turvalisus tagada," kirjutas valitsusjuht.

"Olen kindel, et Eesti kaitsevägi selgitab koostöös meie liitlastega välja kõik juhtumi asjaolud ning teeb kõik endast oleneva, et midagi taolist enam eal ei korduks. Soovin kõigile seotud asutustele palju jõudu olukorra võimalikult kiirel lahendamisel," lisas Ratas.

"Aktuaalse kaamera" uudis kell 21.

Õhuväe ülem "Aktuaalse kaamera" stuudios. (Tekstina pikemalt SIIN.)

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: