Eesti õhuväe ülem sai juhtumist raketiga teada poolteist tundi hiljem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Õhuväe ülem kolonel Riivo Valge ütles "Aktuaalse kaamera" stuudios, et tema sai lahingraketi eksikombel välja tulistamisest Hispaania hävituslennuki poolt teada poolteist tundi pärast juhtumi toimumist.

Valge põhjendas info sellist liikumist sellega, et eri riikide ja asukohtade vahel informatsiooni välja selgitamine võtab oma aja.

Järgneb intervjuu:

Kus rakett on?

Praegu kadunud, kuid Lõuna-Eestis.

Kell 15.44 oli Lõuna-Eesti kohal ohuolukord?

Piloodid tegid üsna rutiinset harjutust ja selle käigus see kahetsusväärne intsident ka aset leidis.

Miks sellised asjad juhtuvad? Kas piloot oli purjus?

Praegu kedagi otseselt süüdistada ei saa. Uurimine näitab, mis täpselt juhtus. Käsitleme seda kui ohtlikku viga.

Kas eestlased ka uurimisest osa võtavad?

Jah, käimas on kolm uurimisliini. Üks on Eesti õhuväe oma, teine on Eesti lennuameti oma ja kolmas on Hsipaania õhuväe oma juurdlus.

Te teatasite avalikkusele, et te hakkasite kohe kohalikke inimesi teavitama. Tegelikult juhtus asi kell 15.44 ja meile saabus pressiteade kolm tundi hiljem. Et see päris kohe nüüd ei olnud. Millal teie teada saite, et NATO lennukil rakett on lahti läinud?

Umbes poolteist tundi pärast selle juhtumi toimumist.

Miks see nii kaua aega võtab?

Eri riikide ja asukohtade vahel tõese informatsiooni välja selgitamine võtab oma aja. Ja liigset paanikat ei taha ka keegi tekitada.

Kui meie Lõuna-Eesti korrespondent tahtis teada politsei ja päästeameti käest, kus rakett võiks olla, siis nende väitel teavitati neid kella 18 paiku... Et miks need asjad nii aeglaselt käivad?

Esimene tõepärane informatsioon on siis, kui lennukid on maandunud. Oma kodubaasi jõudmiseks läks neil aega. Et siis välja filtreerida täpne informatsioon, läks omakorda aega. ja meil see tõlkida ja edastada, läks ka natuke aega. Kõik ei toimu täiesti automaatselt. Iga selle sammu tegemisel keegi ka teostab analüüsi.

Mida peaksid teadma ja tegema need inimesed, kes raketi võimaliku asukoha piirkonnas elavad?

Võimalik, et rakett on ohtlik. Seetõttu me kindlasti julgustame kõiki helistama numbril 112 või õhuväe numbril 717 1900. Ja kindlasti mitte seda seadet või raketikahtlusega eset ise vaatama minna. Anda meile teada, uurime, selgitame välja.

Ta võib olla metsas, kuskil laudas, kellegi põllul?

Kõik on korrektne. Praeguseni õnnelik õnnetus. Ka teadaolevatest kahjudest pole informatsiooni. Loodame, et on metsas.

Kas selle raketi plahvatusjõud on selline, et kui ta plahvatab, siis on kuulda?

Ta peaks olema kuulda. Tõenäoliselt ta lõhkes õhus, kuid kuna ükski piloot ei näinud oma silmadega seda plahvatamas, eksisteerib väike tõenäosus, et see rakett on plahvatamata olekus Eesti pinnal. Ning seetõttu me otsustasime teavitada eelkõige inimesi, sest nende ohutus on praegu prioriteet.

Mis selle purustusjõud on?

Raske öelda, oleneb tingimustest, kuid 5-10 kilogrammi lõhkeainet on ohtlik.

Kas õhuharjutusala on püsiv koht või neid liigutatakse?

Õhuharjutusalad reserveeritakse ette ja neid eksisteerib erinevatel kõrgustel ja erinevates suuruses üle Eesti, üle Baltikumi, üle Euroopa.

Reisilennukitele ohtu oli?

Praeguse informatsiooni põhjal mitte.

TAUST

Teisipäeva pärastlõunal kell 15.44 toimus vahejuhtum, kus õhuharjutusalal Pangodi kohal Otepää lähistel tulistas Hispaania hävitaja Eurofighter eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi põhja suunas. Raketi täpne lennutrajektoor, asukoht ja staatus on täpsustamisel.
Raketil on enesehävitusrežiim, mis tagab eksilasu puhul selle hävimise õhus, kuid ei ole välistatud, et rakett maandus maapinnale. AMRAAM tüüpi raketi pikkus on 3,7 meetrit pikk, läbimõõt 18 sentimeetrit, rakett kannab lõhkeainet. Raketi viimane oletatav asukoht oli Tartust 40 kilomeetrit põhja suunas, teatas kaitseväe peastaap. 

Kaitsevägi on käivitanud protseduuride kohase otsinguoperatsiooni, milles kasutatakse ka õhuväe koptereid. 

Juhul, kui märgatakse esemeid, mis võivad olla raketi osad või rakett, palub kaitsevägi seda mitte mingil juhul puutuda, vaid raketist eemalduda ja teatada leiust koheselt õhuväe telefonil 717 1900 või hädaabinumbril 112. Samuti palub kaitsevägi raketti omal käel mitte otsima asuda. 

Intsidendis osalenud Hispaania hävitaja Eurofighter Typhoon 2000 naasis kodubaasi. Balti õhuruumi kaitsmine õhuturbemissiooniga Ämarist ja Šiauliaist jätkub. Asjaolude väljaselgitamiseks on algatatud uurimine, mida teostavad nii Eesti õhuvägi, Hispaania õhuvägi, lennuamet kui ka NATO.

Olukorra selginemiseni on Hispaania õhuturbe hävitajad missioonilt kõrvaldatud ning Šiauliai baasis hakkab ajutiselt samu ülesandeid täitma Portugali õhuvägi. Ämaris paiknevad praegu Prantsuse õhuväe hävituslennukid.

Kaitseminister Jüri Luik on andnud korralduse ka kõikide sõjalennuharjutuste peatamiseks kuni asjaolude selgumiseni. "NATO õhuturbemissioon loomulikult jätkub," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: