50 miljonit plekkpurki – Kiisler soovib piiriülest pandipakendi tagastamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

ALKO1000 alkoholipood Lätis Valkas Eesti piiri ääres.
ALKO1000 alkoholipood Lätis Valkas Eesti piiri ääres. Autor/allikas: ERR

Keskkonnaminister Siim Kiisler teeb Eesti-Läti piiriülese koostöö komisjonile ettepaneku töötada välja piiriülese pandipakendi tagastamise võimalus.

Kiisler ütles valitsuse pressikonverentsil, et Läänemere ääres on kaks riiki, kes pole pandipakendisüsteemi rakendanud. Need on Poola ja Läti, kellest viimane mõjutab Eestit kõige enam.

"Hinnanguliselt müüdi möödunud aastal Läti piiripoodides umbes 54 miljonit purki. See on päris suur kogus, mis võib sattuda meil loodusesse," rääkis Kiisler valitsuse pressikonverentsil.

"Lätis pandisüsteemi pole, kuid nad on seda valitsuskabinetis arutanud. Nende keskkonnaminister on soovinud seda kehtestada. Oleks hea, kui me saaks teha seda koos," rääkis minister.

Kiisleri sõnul võtaks piiriülese süsteemi loomine kaua aega, kuid sellega oleks õige aeg alustada.

"Kindlasti see üleöö ei sünni. See ei ole nii lihtne, sest ettevõtjad peavad vastastikku ju neid pakendeid vastu võtma. Aga kui me saaks selle ära teha, oleks see väga hea," oli Kiisler optimistlik.

2017. aastal paisati Eestis turule 291 miljonit tagatisrahaga koormatud ühekordset pakendit. Seda oli kuus protsenti vähem kui 2016. aastal.

Kõige enam - 11 protsenti - vähenes seejuures metallpakendite hulk: just purgijooke ostetakse Lätist enim.

Kokku koguti Eestis mullu hinnanguliselt 231 miljonit ühekordset joogipakendit, mis anti üle pandipakendile. Proportsionaalselt turule lastud kogusega vähenes mullu ka tagastatud pakendite hulk tunamullusega võrreldes kuus protsenti.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: