Prisma kauplused hakkavad vastu võtma ka pandimärgita taarat

Eesti Pandipakend angaar.
Eesti Pandipakend angaar. Autor/allikas: Liis Treimann / Eesti Meedia / Scanpix

Prisma Peremarketi taaraautomaadid hakkavad vastu võtma ka ilma pandimärgita metallist ja plastist joogipakendeid, mille omadused on masinale pakendi tuvastamiseks selgeks õpetatud.

"Eestisse jõuab igal aastal miljoneid plastpudeleid ja plekkpurke, millel ei ole meil kehtivat pandimärki ning mis kipuvad oma eluringi lõpetama looduses või prügikastis. Taaraautomaatide konfiguratsioonist tulenevalt ei õnnestunud neid seni vastu võtta," ütles Eesti Pandipakendi juht Kaupo Karba pressiteate vahendusel. "Nüüd oleme selle olukorra koostöös Prismaga lõpuks lahendanud ja alustasime ka Eesti pandimärgita plast- ja plekktaara kokku kogumist ning taaskasutusse suunamist olenemata pakendite päritolust," teatas Karba.

Karba sõnul teenib muudatus ainult ühte eesmärki: hoida Eesti keskkonda.. Tema sõnul mõeldakse Eesti Pandipakendis pidevalt sellele, kuidas koormust keskkonnale vähendada ning jätkusuutlikumalt tegutseda.

Algatusele eelnes Eesti Pandipakendi, Tomra Service'i ja Prisma Peremarketi märtsis käivitunud pilootprojekt, mille positiivsed tulemused andsid jätkamiseks kindlustunde, et inimesed tagastavad pandipakendite hulgas hea meelega ka Eesti pandisüsteemi väliseid pakendeid selle eest tagatisraha saamata. Kolme ettevõtte koostöös väljatöötatud lahendus on esimene selletaoline Eestis.

Eesti Pandipakend loodab tänu muudatusele kokku koguda vähemalt 200 000 plastpudelit ja plekkpurki kuus, mis jääksid muidu Eesti loodust reostama.

Ilma pandita pakendite tagastamine toimub täpselt sama moodi nagu Eesti pandimärgiga plastpudelite ja purkide korral, kuid tagatisraha nende eest ei maksta. Nii nagu pandipakendite puhul peab ka ilma pandita pakendi tagastamiseks olema loetav selle triipkood, sälinud ostuhetke kuju ja see peab olema tühi. Tagastamise järel väljastab automaat taaratšeki, kus on eraldi välja toodud taaraautomaadi poolt vastu võetud ilma panditarahata pakendite kogus.

Tulenevalt klaaspudelite käitlemise eripäradest, ei ole neid praegu veel võimalik taaraautomaati tagastada, kuid ettevõtetet kinnitusel töö selle nimel käib.

Eesti Pandipakend on 2005. aastal joogitootjate/maaletoojate ning kaupmeeste poolt pakendiseaduse alusel loodud taaskasutusorganisatsioon, mille ülesandeks on hallata ja korraldada üle-eestilist tagatisrahaga joogipakendite kogumist, transporti, loendamist, sorteerimist ja taaskasutamist. Eesti Pandipakendiga on liidetud 350 pakendiettevõtjat , 820 kaupmeestele kuuluvat tagastuskohta ning 420 HoReCa sektori korjekohta.

Prisma Peremarket AS tegutseb Eestis alates 2000. aastast. Ketil on Tallinnas, Tartus ja Narvas ühtekokku kaheksa kauplust, mis pakuvad koos tugiüksusega tööd pea 800 inimesele. Prisma Peremarket kuulub kaubanduskontserni S-Grupp, mis tegutseb Soome, Eesti ja Venemaa turgudel ning kontsernis töötab kokku üle 40 000 inimese.

 

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: