"Ignoreeri silti" ehk kuidas ohtlik MMS tarbijateni jõuab ja ametkonnad ära lollitatakse

Vestluskatke Facebooki kinnisest MMS-i grupist.
Vestluskatke Facebooki kinnisest MMS-i grupist. Autor/allikas: kuvatõmmis

Vastutustundetu kiidukampaania peale on ohtliku MMS-i kummardajate kinnine Facebooki grupp paisunud pea 8000-liikmeliseks. Grupiliikmete postitustest koorub välja aga muster, kuidas MMS ostjateni jõuab ja kuidas järelevalvet teostavad ametkonnad valemärgistusega ära lollitatakse.

"Kas Biore Tervisepoes toode ikka see õige, kuigi kirjutatud et alla neelata ei tohi. Äkki keegi annab infot." (kirjaviis muutmata – toim.) – "Ikka sama, aga kuna vint üle keeratud ravimite nimetuste ja omadustega, siis sellised nõuded-soovitused." – "Tänud. Hakkasin juba endas kahtlema."

Niisugune nägi välja üks kinnises Facebooki grupis grupis peetud vestlus, kus uuele tulijale järjekordselt antakse edasi vandeseltslaslikku teavet: kuna terviseamet saaks algatada seespidise tarvituse soovitusel järelevalvemenetluse, on tarvitamist juhendavad sildid lihtsalt "institutsioonide" jaoks sobivaks kirjutatud. Samas aga levitatakse grupis müüja tehtud videot, mis õpetab MMS-i "õigesti" võtma.

Vestluskatke Facebooki kinnisest MMS-i grupist. Kuvatõmmis.

Teises vestluses selgitatakse järjekordsele kahtlejale, kes pöörab tähelepanu ametliku kasutusjuhendi ja kuuldud soovituste vastuolule: "Kui Sul kullake eeltöö tehtud, siis vast aimad, milline nõiajaht Mineralgardeni suunal hakkas, kui ta asju selle täispotentsiaali mainides müüks." (kirjaviis muutmata – toim.).

Vestluskatke Facebooki kinnisest MMS-i grupist. Kuvatõmmis.

Nõnda ongi veebipoes müügil "mineraalne suuloputusvahend", mis on ametlikult registreeritud kosmeetikatootena ja manitseb vedelikku mitte alla neelama, ent sellega äritsejad valetavad teadlikult riiklikele institutsioonidele. "Kahekomponentne suuloputusvesi on tõhus suuhügieenivahend, millel ei ole teadaolevalt ühtegi negatiivset kõrvalmõju," lubab toote tutvustus.

Ja tarvitajad ongi õnnelikud, et võivad juua söövitavat ainet, mille eest arstid hoiatavad. Samuti on müüjad kaitstud ebaõnnestunud ravi korral süüdistuste eest, et aine söövitas või tekitas muid vaevusi: pudelikesel on ju ametlikult silt, mis keelab seda seespidiselt tarvitada.

MMS-i tootetutvustus Biore veebipoes, mis manitseb toodet mitte alla neelama. Kuvatõmmis

Veebipood kubiseb imetoodetest

Biore leht torkab silma igasuguse alternatiivse, tõenduspõhise meditsiini alt väljuva promomises ja müümises. Nii hirmutab veebipood inimesi soolestikus elavate kuni kuue meetri pikkuste ja 20 aastaks inimese kehasse pesa tegevate parasiitidega, mis pole meditsiiniliselt ravitavad, aga mille vastu neil on mõistagi lahendused, alates goji-marjadest ja lõpetades musta pähkli ekstraktiga.

Samuti saab poest osta tšakrate õieteraapiliste segude komplekti emotsionaalse tasakaalu saavutamiseks ja ripatseid "organismi tasakaalustamiseks läbi raku võnkesageduse".

Ära pole unustatud ka klientide elektroonikaseadmeid – nende jaoks saab soetada kaitsekiibid, mile "kiirgustekitaja ergastab antenni ja see loob omaenese välja, mis kiirgaja väljale vastasmõju avaldades muundab kiirgusspektri inimesele ohutuks", lubab koduleht, sest seadmete elektromagneetilised kiirgused "läbivad igat organismi rakku ning muudavad kõikide süsteemide ja organite funktsionaalset seisundit" ja "mõjuvad peaajule hävitavalt", nii et "kaasaegsete kontorite töötajad ehmuksid ära ja keelduksid tööl käimisest", nagu kiibi kasutusjuhendis kindlas kõneviisis kirjutatakse.

Mitmeid tooteid müüakse ka "tervendajate" soovitusel: näiteks tervendaja Volli soovitab osta pudelikese nimega Oma Laul, mis lubab tarbijat kaitsta organismi kantserogeenide toime eest. Piiritusest ja karulaugust koosnevat tinktuuri kästakse toime saavutamiseks peale määrida.

Üks Biore veebipoes pakutavatest imetoodetest lubab neutraliseerida kahjulikud elektromagnetlained. Kuvatõmmis.

Äripartnerile klientide ettesöötmine 

Aga kust neid eksitava tarvitamisjuhendiga pudelikesi üldse hangitakse?

Kõigile uutele grupiga liitujatele, kes tunnevad huvi kauba soetamise vastu, annavad moderaatorid üldjuhul ühe juhtnööri: ostke veebipoest Mineral Garden. Soovitatakse ka edasimüüjaid või eraisikuid, kes müüvad käest kätte. Biore veebipood on üks suuremaid MMS-i edasimüüjaid.

Vestluskatke Facebooki kinnisest MMS-i grupist. Kuvatõmmis.

Mineral Gardeni veebipoodi pidava OÜ Living Minerals taga on Sven Kabanen, korduvalt karistatud kriminaal, kes varasemalt on tähelepanu äratanud oma väljapressiva äristiiliga koostöös end ravitsejaks nimetanud endise ehitaja Ain Rammuga, kelle veenmisjõud pani paljud vähihaiged tõenduspõhisest ravist tema posimise kasuks loobuma. Paraku on need inimesed tänaseks surnud (nagu ka Ain Rammu ise).

Ent tagasi Kabaneni juurde, kelle firma MMS-i pudelitega äritseb. Tal on veel üks veebipood, mis müüb toidulisandeid. Ohhira-nimelisele veebipoele tarnib kaupa OÜ Organic Care, mille omanikud on võrdse osalusega Sven Kabanen ja MMS-i äriga avalikkuse orbiiti tõusnud Merili Kukuškin, kes alternatiivse ravimeetodina tutvustanud mürki koos oma äripartneri Janika Veskiga teise firma, OÜ Mondo Köök alt turustanud on.

Kabanen teebki grupis vahepeal müügitööd ka oma teisele veebiärile.

Vestluskatke Facebooki kinnisest MMS-i grupist. Kuvatõmmis.

Möödunud aastal tegevust alustanud Organic Care on registreeritud Kukuškini koju Kelvingi külas, ent ettevõte on kohe esimese majandusaasta aruanne esitamata jäänud, nõnda puudub ülevaade selle varadest ja käibest.

Nõnda mahitavad grupi administraatorid ostma MMS-i Kukuškini äripartneri firmast.

Seejuures üritab Kukuškin jätta kohati muljet, nagu ei olekski selle lehe sisuga ise kursis.

Vestluskatke Facebooki kinnisest MMS-i grupist. Kuvatõmmis.

Borrelioosist kasvajate ja autismi "ravini"

MMS kõlbab nii müüjate kui tarvitajate arvates kõigeks: Facebooki grupis kiidetakse toodet kui tõhusat kaalulangetajat, katsetatakse borrelioosi raviks (tõsi, edusammudest raporteerimata), Crohni tõve vastu võitlemiseks, endal munasarjakasvaja ja kassil kõrvakasvaja raviks ning pimedaks jäänud koeral nägemise taastamiseks, kui lahust joogivette lisada. Isegi laste autismi "raviks" soovitavad aine müüjad MMS-i.

Administraator Meeli Lepson teatab kasutajale, kes küsib, kas MMS-ist ka Crohni tõve vastu abi võiks olla, nii: "MMS aitab Su kehal vabaneda kõigest mis neid hädasid põhjustavad. Aga pead ise sisuliselt aru saama." (kirjaviis muutmata – toim.).

Ka tuntud meelelahutustegelasele Emil Rutikule, kes tunneb huvi, kas MMS-ist oleks abi Parkinsoni tõve raviks, vastab Lepson kõhklematult: "Kehal ei ole vahet mis on haigusele nimeks pandud. Põhjused ja lahendused on ikka ühed ja samad." (kirjaviis muutmata – toim.).

Vestluskatke Facebooki kinnisest MMS-i grupist. Kuvatõmmis.

Rutiku on ka ise Kabaneni äridega reklaami kaudu seotud: Ohhira veebipoe videoreklaamis astub ta üles selles poes müüdavate probiootikumide soovitajana.

Sama administraator teatab kogunisti, et kasutab viina ja MMS-i segu hambapasta asemel pesuvahendina ning üks härra kiitleb, et sai MMS-i eemalepeletava lõhna salajasel abil lahti naisterahvast, kellega enam vahekorras olla ei soovinud ning küsib, kas ka teised aine "seksipeletaja" positiivset mõju on märganud.

Iga kurtmise peale, kui inimesel tervis järsult halvenenud on, rahustatakse teda, et see ongi ravitoime mõju avaldumisest ning pooleli jätta kindlasti ei tohiks.

Kriitiliste kajastuste peale aga nimetatakse ajakirjanikke laimukampaaniate tegijateks.

Terviseamet: vaja on tõsta inimeste üldist teadlikkust

Kuna kliente saadakse ja juhendatakse peamiselt läbi kinnise Facebooki grupi, oleks põrandaalusele ärile küllap suureks hoobiks see, kui nende grupp suletaks. Seda võiks Facebook teha, aga eeldus on, et keegi teeks neile vastava põhjendatud kaebuse ja ettepaneku. Näiteks avaliku MMS-grupi ongi Facebook sulgenud.

Kinnist gruppi aga sellesse mittekuuluja Facebookile ebasobivana raporteerida ei saa. Seetõttu saaks seda teha järelevalvet teostav terviseamet, kes aga otsesõnu ei ütle, kas on seda teinud või plaanib teha.

"Kindlasti on tervist kahjustavate võtete propageerimine midagi sellist, mis teeb murelikuks nii terviseameti kui iga mõtleva kodaniku. Facebooki grupi sulgemine aitaks kindlasti tõkestada väärarusaamade levitamist, kuid kindlasti on vaja tõsta ka inimeste teadlikkust tõsiasjast, et MMS-i puhul on tegemist tervisele kahjuliku kemikaaliga, mida võiks pigem kasutada pleegitus- või desinfitseerimisvahendina," kommenteeris terviseameti kommunikatsiooninõunik Simmo Saar ERR-ile.

*Toimetuse märkus: Sven Kabanen ei oma alates 27.08.2018 osalust  OÜ-s Living Minerals.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: