Üle kahe miljoni moslemi alustas iga-aastast palverännakut

Palverändurid pühapäeva varahommikul Kaaba juures.
Palverändurid pühapäeva varahommikul Kaaba juures. Autor/allikas: Dar Yasin/AP/Scanpix

Üle kahe miljoni moslemi alustas pühapäeva päikesetõusuga Saudi Araabias iga-aastast palverännakut ümber Meka Kaaba kivi kõndides.

Hadži esimene riitus vältab terve ööpäeva, sest kõik üle maailma kohale tulnud palverändurid peavad saama Kaaba ümber tiiru teha. Mekast kulgeb palverännutee edasi Medinasse, kuhu prohvet Muhamed ehitas oma esimese mošee ja kuhu ta on ka maetud.

Palverännak kestab viis päeva, tänavu 19.-24. augustini. See on üks islamiusu viiest tugisambast ja iga terve moslem peaks selle oma eluajal vähemalt ühe korra läbi tegema.

Moslemid usuvad, et käivad hadžil läbi prohvetite Aabrahami, Ismaeli ja Muhamedi teekonna.

Saudi Araabia jaoks on hadži läbiviimine suurim logistiline väljakutse, kuningriik kulutab miljardeid dollareid oma rikkalikest naftatuludest palverännaku julgeoleku- ja turvameetmetele.

Siiski on mitmel aastal palverännakuga kaasnenud rüseldused ja muud ohvriterohked õnnetused. Rängim neist oli kolme aasta eest, 24. septembril 2015, siis tallasid palverändurid Minas tekkinud rüseluses jalge all surnuks üle 2000 kaaslase.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: