USA kehtestab sanktsioonid kahele Vene laevafirmale

Kim Jong-Un juunikuus Donald Trumpiga ajaloolise leppe sõlmimisel.
Kim Jong-Un juunikuus Donald Trumpiga ajaloolise leppe sõlmimisel. Autor/allikas: AFP PHOTO / SAUL LOEB/ Eesti Meedia/ SCANPIX

USA kehtestab sanktsioonid kahele Vene laevafirmale, kes tarnisid väidetavalt ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioone rikkudes naftatooteid Põhja-Koreale.

Ühendriikide rahandusministeerium teatas, et sanktsioonid kehtestatakse Vladivostokis baseeruvatele firmadele Primorje Maritime Logistics Co. ja Gudzon Shipping Co. ning kuuele nende laevale.

Rahandusametkonna teatel osales mõlema firma omanduses tanker M/V Patriot varem sel aastal kahel korral avamerel Põhja-Korea lipu all sõitvatele alustele 3500 tonni nafta üleandmises.

"Igasuguse kauba laevalt laevale üleandmine, tarnimine või müümine Põhja-Koreale Vene või teiste laevade poolt on ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni alusel keelatud," teatas USA rahandusminister Steven Mnuchin avalduses. "Nende sanktsioonide rikkumise tagajärjed jäävad kehtima seni, kuni saavutame Põhja-Korea lõpliku ja täielikult tõendatud tuumavabaks muutmise."

Ülejäänud viis laeva, kellele sanktsioonid kehtestatakse, kuuluvad Gudzonile.

Ostja oli Põhja-Korea Taesong Bank, mida seostatakse stalinistliku riigi valitseva Töölispartei ametkonnaga number 39, mis tegeleb Põhja-Korea liidrite käsul ebaseadusliku majandustegevusega.

Lisaks kandis USA rahandusministeerium musta nimekirja kaks firmat ja kaks isikut, kes aitasid juunis sanktsioonide alla langenud firmal Divetechnoservices piirangutest mööda hiilida.

Firmale ja selle kolmele liikmele kehtestati sanktsioonid Põhja-Korea veealuste kaablite jälgimise ning häkkimise võimete toetamise ja riigile selleks vajaliku tehnoloogia tarnimise tõttu.

Eelmisel nädalal teatas USA rahandusministeerium sanktsioonide kehtestamisest Hiina firmale Dalian Sun Moon Star International Logistics Trading Co. ja selle Singapuris asuvale harufirmale SINSMS Pte. dokumentide võltsimise eest ebaseaduslike alkoholi- ja sigaretitarnete hõlbustamiseks Põhja-Koreasse.

Sanktsioonid kehtestati ka Venemaal baseeruvale firmale Profinet Pte. ja selle juhile Vassili Koltšanovile.

Sanktsioonid on osa USA  pretsedenditust majanduslikust survest Põhja-Koreale eesmärgiga sundida stalinistlik riik tuumarelvadest loobuma.

ÜRO Julgeolekunõukogu võttis 2017. aastal vastu kolm Põhja-Korea vastast sanktsioonipaketti Pyongyangi ekspordiartiklite keelamiseks eesmärgiga lõigata ära stalinistliku riigi tuluallikad, millega rahastatakse tuuma- ja raketiprogramme.

ÜRO teatas augusti algul raportis, et Pyongyang jätkab tööd oma tuuma- ja raketiprogrammide arendamisega, hiilib kauba avamerel laevalt laevale üleandmisega mööda maailmaorganisatsiooni sanktsioonidest ning jätkab süsi, raua ja teiste kaupade eksporti.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: