Meedia: Pompeo Põhja-Korea visiit tühistati "sõjaka kirja" tõttu

USA välisminister Mike Pompeo.
USA välisminister Mike Pompeo. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo visiit Põhja-Koreasse tühistati Pyongyangilt saadud sõjaka kirja tõttu, teatas ajaleht Washington Post teisipäeval.

Kiri oli tulnud Põhja-Korea võimuerakonna Korea Töölispartei keskkomitee aseesimehelt Kim Yong-cholilt, teatas Washington Post viidates USA ametnikele ning jättes kirja sisu täpsustamata.

Pompeo sai kirja reedel ning näitas seda ka president Donald Trumpile ning koos otsustati, et kirja sisu oli piisavalt vaenulik, et visiit tühistada, lisas väljaanne.

Trump teatas varem Twitteris, et visiit tühistati, kuna Pyongyang pole teinud piisavalt edusamme tuumarelvadest loobumise suunal.

USA president kritiseeris ka Hiinat, kes riigipea hinnangul pole teinud piisavalt Põhja-Korea tuumavabaks muutmise edendamiseks. Trump jättis siiski lahtiseks võimaluse, et Pompeo visiit toimub, kui USA-Hiina kaubandussuhted "lahenevad".

Tegemist olnuks Pompeo neljanda reisiga Põhja-Koreasse ning teisega pärast Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni ajaloolist tippkohtumist 12. juunil Singapuris.

Trump ja Kim allkirjastasid Singapuris ähmase lubaduse liikuda Korea poolsaare tuumavabaduse suunas. Lubadus jäi kaugele Ühendriikide kauaaegsest nõudmisest Pyongyangi tuumaarsenali täielikuks, kontrollitavaks ja pöördumatuks lammutamiseks.

Pompeo rääkis oma Jaapani ja Lõuna-Korea ametivendadega Põhja-Koreast

Pompeo vestles eelmisel nädalal oma Lõuna-Korea ja Jaapani ametivendadega, et arutada järgmisi samme Põhja-Korea suhtes, teatasid esmaspäeval ametiisikud.

Välisministeeriumi andmeil olevat Pompeo reedestes telefonikõnedes rääkinud järgmistest sammudest kontaktides Põhja-Koreaga.

Pompeo ja Lõuna-Korea välisminister Kang Kyung-wha "kinnitasid, et Ühendriigid ja Korea Vabariik on jätkuvalt pühendunud Põhja-Korea lõplikule ja täielikult tõendatavale tuumarelvavabaks muutmisele", märkis ministeerium.

Samade sõnadega kirjeldati ka Pompeo telefonivestlust Jaapani välisministri Taro Konoga.

Pompeo ja Kono "olid ühte meelt, et surve peab jätkuma, kuni (Põhja-Korea) tuumavabaks saab", seisis avalduses.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: