Eesti alpinistid jõudsid Estonia mäetippu ({{commentsTotal}})

Eesti alpinistid 22. augustil Estonia tipus.
Eesti alpinistid 22. augustil Estonia tipus. Autor/allikas: EV100.ee

Eesti mägironijate ekspeditsioon jõudis kolmapäeval Kõrgõstani-Tadžikistani piiril asuva 6211 meetri kõrguse Estonia mäetippu.

Ekspeditsiooni juhi Raivo Plumeri sõnul oli tõus Estonia tippu mägironijatele ränk katsumus.

"Tõus oli ränk ja liikumisaeg kokku üle üheteistkümne tunni," rääkis Plumer. "Võrreldes Estonia tippu tõusmise viimase korraga 28 aastat tagasi olid raskused teised, sest liustik on vahepeal palju muutunud. Tõusu viimane ots oli väga vaevaline ja võidu ajaga, sest ilm hakkas käest minema. Aga suutsime Eesti Vabariik 100 suviseks peonädalaks oma kingitusega siiski valmis saada."

Estonia tippu jõudis ekspeditsiooni kaheteistkümnest mägironijast kümme ja kaks jäid madalamale laagrisse. "Kohale jõudes sõime, pildistasime end koos Eesti lipuga ja püüdsime leida 1960. aasta ekspeditsiooni tipukirja," rääkis Plumer.

Esimesed mägironijad jõudsid Estonia tippu kell 14 ja laskuma hakati kella 15.40 paiku kohaliku aja järgi. "Nüüdseks oleme turvaliselt tagasi 5300 meetri peal laagris ja homme asume tagasiteele," ütles Plumer.

Üks mägironijatest, Argo Mere, laskus Estonia tipust 5300 meetri kõrgusel asuva laagrini suuskadel. 

Plumer ütles, et alates neljapäevast kulub veel neli päeva Lenini baaslaagrisse jõudmiseks ning osa neist läheb veel ka Lenini mäetipule.

Estonia ekspeditsiooni kuuluvad mägironijad jõuavad Eestisse tagasi 6. septembril.

Estonia tipp on 6211 meetri kõrgune mägi Pamiiris Taga-Alai ahelikus, tegu on ainsa Eesti nime kandva kõrge mäetipuga maailmas. Viimati käisid Eesti mägironijad Estonia tipus sama teekonna läbi 28 aastat tagasi.

Estonia ekspeditsioon kuulub EV100 juubelimatkade programmi. Ekspeditsioon Estonia tippu on mägironijate kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: