Estonia mäetipu vallutanud alpinistid jõudsid tagasi Eestisse

Foto: ERR

Eesti 100. sünnipäeva puhul 6211 meetri kõrguse Estonia mäetipu vallutanud mägironijad jõudsid tagasi Eestisse.

Kümme mägironijat jõudsid 22. augustil Kõrgõstani-Tadžikistani piiril asuva Estonia tippu. Ekspeditsiooni juht Raivo Plumer käis Estonial ka 28 aastat tagasi. Seekordne ekspeditsioon oli tema sõnul tehniliselt lihtsam, sest liustik oli etteaimatav. Füüsiliselt oli aga ekspeditsioon raskem, põhjuseks pikad teekonnad, mis päevas ette võeti, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

"Kaheksa päeva kestis see retk, 118 kilomeetrit ja 15 kilomeetrit päevas, see on ikkagi väga palju mägedes tegelikult. Nii et meil olid päevad keskeltläbi üheksa tunni pikkused, puhast käiku sellest umbes kuus tundi, nii et füüsiline koormus oli suur," ütles Plumer.

Ta rääkis, et palju tuli käia luurel, et leida läbipääs näiteks jäälõhede vahelt. Kasuks tulid Plumeri varasemad kogemused, kuid aeg oli mõndagi muutnud. Näiteks ühes külgliustikus, mis oli 28 aastat tagasi täiesti läbitav, oli jõgi end kõvasti kanjonisse söönud ja sellest ei olnud võimalik üle saada.

Kuigi 22.augusti hommikul alustas tippu tõusmist 11 inimest, jõudis sinna 10. Ühel mägironijast jäi tippu jõudmisest puudu sada meetrit, kuna tõus oli jäänud liialt hilisele ajale ning ilm läks kehvaks, rääkis Plumer.

Tipus oli Eesti mägironijatel kaasas sama lipp, mis oli kaasas Alar Sikul, kui ta tõusis esimese eestlasena Everesti tippu.

Mägironija Veiko Vaade ütles, et Estonia mäetipu esmavallutust peetakse Eesti alpinismi ajaloo alguseks. "See oli esimene mäetipp, mis oli 6000 meetrit kõrge ja mille vallutas Eesti alpinistide ekspeditsioon. See oli enam-vähem 60 aastat tagasi," lausus ta.

Eestiga kõrvuti on Läti mäetipp, mis on meie omast seitse meetrit kõrgem. .

"Kui toimus Eesti tipu esmavallutamine, siis samal ajal olid ka lätlased samal ekspeditsioonil ja kuidagi pidi valima, et kumma tipu saavad eestlased ja kumma lätlased. Kõige ausamaks meetodiks peeti loosimist," lausus Vaade.

Lätlased tõmbasidki Vaade sõnul omale loosiga seitse meetrit kõrgema mäe.

Neljapäeval Eestisse naasnud ekspeditsiooni seitse liiget üritasid pärast Estonia tippu jõudmist tõusta ka enam kui 7000 meetri kõrgusele Lenini mäetippu. Sinna jõudis kolm mägironijat.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: