Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Peterson: 800 miljoni euroga järgmist kriisi üle ei elaks

Peep Peterson
Peep Peterson Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Töötukassa nõukogu liige ning ametiühingute keskliidu juht Peep Peterson leiab, et praeguseks töötukassa reservi kogunenud enam kui 800 miljoni euroga järgmist kriisi üle ei elaks. Seetõttu ei saa ka töötuskindlustusmakset järgmisel neljal aastal alandada.

Töötukassa nõukogu tegi valitsusele ettepaneku jätta järgmisel neljal aastal töötuskindlustusmakse määr muutmata. Praegu on see 2,4 protsenti, millest 1,6 tuleb tasuda töötajal ning 0,8 protsenti tööandjal. Samas ulatub oodatav töötukassa vara tuleva aasta lõpuks 812 miljoni euroni, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Töötukassa nõukogu liige ning ametiühingute keskliidu juht Peep Peterson tunnistab, et maksumäära alandamise ettepanek oli arutusel, kuid lõpuks otsustas nõukogu seda siiski mitte teha.

"Täna tegelikult töötuskindlustus aitab liiga väheseid inimesi ja meil on hädasti vaja töötuskindlustuse reformi ja kuna erinevad poliitilised jõud - sotsiaaldemokraadid, Keskerakond, Reformierakond - kinnitasid, et selline reform on plaanis. See on siis see põhjus, et meie olime seekord nõus, me kogume raha natukene "rasvasemaks" või paremaks töötuskinldustuseks, mida me loodame," rääkis Peterson.

Vajadusele töötuskindlustus-süsteem paindlikumaks muuta viitas õiguskantsler Ülle Madise oma juunikuises pöördumises riigikogu ning töö-ja terviseministri poole. Tema hinnangul jätab praegune süsteem rahalise abita enamiku töise sissetuleku kaotanud inimestest. Õiguskantsleri sõnul aitaks ebaõiglasi ja mõnel juhul põhiseadusvastaseid olukordi lahendada see, kui töötuskindlustushüvitist vaadeldakse eelkõige töise sissetuleku kaotuse kindlustusena.

Petersoni sõnul ei saa just võimaliku reformi ning kindlustatute ringi laienemise ootuses makset vähendada. Praegu saab töötukassast hüvitist vaid kolmandik end seal töötuna arvele võtnud inimestest. Ka Petersoni sõnul võiks pärast reformi olla ring oluliselt laiem.

"Meil on väga palju sellise ebatüüpilise töölepinguga töö tegijaid, kes täna on selle kaitse alt väljas, meil on palju selliseid inimesi, kelle staaž ei võimalda saada seda katet. Ja kahtlemata ka kokkuleppel asutusest lahkujad peaksid olema kaetud. See on see ring, kelle osas me tahaksime läbi rääkida ja kellele oleks vaja kaitset tagada," sõnas Peterson.

Tuleva aasta prognoosi järgi suurenevad Töötukassa varad 39 miljoni euro võrra.

"Täna me tegelikult kogume reservi suhteliselt aeglaselt. Tõsi on ka see, et tänase miljardiga, samasugust kriisi nagu meil oli, isegi ei peaks vastu. Tegelikult on meil seda reservi vaja veel rohkem kui meil seda praegu on," lausus Peterson.

Sotsiaalministeerium tegeleb praegu töötuskindlustusreformi-teemaliste uuringute tellimisega. Esimesed analüüsid peaksid valmima märtsiks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: