Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Moskvas: Venemaa keeldub Sentsovi Ukrainale välja andmast

Foto: EBU/ERR

Venemaa nõuab, et USA-s kinni peetud Vene kodanikud lastaks vabadusse, eeskätt puudutab nõudmine Maria Butinat, keda USA võimud süüdistavad spionaažis. Venemaa ei taha aga omakorda vabastada Ukraina režissööri Oleg Sentsovi, kes peab vanglas näljastreiki. Butina ja Sentsovi juhtumitega tegeleb praegu Vene inimõiguste volinik.

Viis aastat tagasi andis Maria Butina Vene MTÜ Õigus Relvale juhina intervjuu "Aktuaalsele kaamerale". Täna istub ta USA-s vanglas ja ootab kohtuprotsessi. Teda süüdistatakse spionaažis ja tegevuses välisagendina ilma vastava registreerimiseta.

Venemaal peetakse Butinat süütuks ohvriks.

"Butina juhtumis on vaja teha kõik, et kaasata riigiraha, maksta advokaatidele ja firmadele, et kasutada ära seda pretsedenti - vabandust, see kõlab küüniliselt, sest inimene istub vanglas - et näidata, kuidas USA-s rikutakse inimõigusi," rääkis Moskva ülikooli maailmapoliitika kateedri juhataja Andrei Sidorov.

"Tema hoidmist üksikkambris, vangis raudu panemist, mitmekordseid läbiotsimisi keha täieliku paljastamisega peame me absoluutselt lubamatuteks ja halastamatuteks meetmeteks," sõnas inimõiguste volinik Venemaa presidendi juures Tatjana Moskalkova.

Samas ei näe Moskalkova midagi õudset Ukraina režissööri Oleg Sentsovi olukorras, kes kolme aasta eest Venemaal 20 aastaks vangi mõisteti. Sentsov nõuab vabastamist ja väljaandmist Ukrainasse ja kuulutas välja näljastreigi, mida peab juba üle 100 päeva. Venemaa peab aga Sentsovi Vene kodanikuks ja keeldub väljaandmisest.

"Mis aga puudutab Sentsovi ja teisi, siis neil on faktiliselt kaks kodakondsust. Me ei saa Venemaa kodanikke anda teisele riigile välja. Seepärast tuleb siin otsida mingit uut õigusevormi," ütles Moskalkova.

Sentsovi süüdistati terrorismis, nagu oleks ta 2014. aastal juba annekteeritud Krimmis õhkinud Lenini monumendi ja pannud tule otsa kohaliku Ühtse Venemaa esindusele.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: