X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Ukraina tegi ettepaneku vabastada paralleelselt Võšinski ja Sentsov

{{1563520680000 | amCalendar}}
Oleg Sentsov 2015. aastal Vene kohtus.
Oleg Sentsov 2015. aastal Vene kohtus. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski kantseleist vastati Venemaa ettepanekule vabastada Vene uudisteagentuuri RIA Novosti Ukraina haru peatoimetaja Kirill Võšinski ettepanekuga teha samasugune vastusamm ja vabastada Ukraina filmilavastaja Oleg Sentsov.

"Presidendi kantseleis kuulati suure huviga Venemaa ettepanekut vabastada Võšinski Ukraina hea tahte esimese sammuna. Toetame täielikult hea tahte sammude poliitikat ja teeme Vene ametivendadele ettepaneku teha vastusamm, vabastades Oleg Sentsov. Et olla vastastikuses heas tahtes kindel, teeme ettepaneku teha seda üheaegselt," kirjutas Zelenski pressisekretär Julia Mendel Facebookis. 

Kremli pressisekretär Dmitri Peskov ütles 18. juulil, et Võšinski vabastamine võiks olla esimene samm Vene-Ukraina suhete parandamise poole. "Võšinski vabastamine võiks olla suurepärane esimene samm," sõnas Peskov vastuseks ajakirjaniku küsimusele.

"Üleüldse võib igasuguseid samme inimeste vabastamiseks vaid tervitada," lisas ta.

Võšinski on Ukrainas vahi alla alates eelmise aasta maist. Sentsov vahistati Krimmis 2014. aastal ja ta kannab Venemaal karistuskoloonias 20-aastast vanglakaristust. 

Zelenski: Venemaa peab vabastama Ukraina meremehed vahetuseta

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles reedel, et Kiievi ja Moskva süüdimõistetute ja uurimise all olevate isikute vahetamise läbirääkimised ei laiene eelmise aasta lõpus Kertši väinas vangi võetud ja seadusvastaselt kinnipeetavale 24 Ukraina meremehele, kes tuleb tema hinnangul tingimusteta vabastada. 

"Vaadake: me räägime meie meremeeste vahetusest, kes tuleb meile lihtsalt tagasi anda," rõhutas Zelenskõi, vastates ajakirjanike küsimustele Ukraina ja Moskva kinnipeetavate isikute vahetamise üle. 

Vene piirivalve ja eriüksuslased ründasid eelmise aasta 25. novembril Kertši väinas kolme Mariupolisse suunduvat Ukraina laeva, hõivasid need ja pidasid kinni meeskonnad. Kokku on kinnipeetuid 24.

ÜRO meretribunal andis mai lõpus Venemaale käsu hõivatud Ukraina alused ja kinnipeetud meremehed vabastada.

Venemaa hinnangul rikkusid Ukraina laevad Venemaa seadusi ja nende karistuse otsustab Vene kohus. 

Presidendi abi: Donbassi ei saa tagasi ukraina keele peale sundimisega

Ukraina presidendi esimene abi Sergi Šefir tunnistas, et riiki lõhestab keeleküsimus ning Donbassi on võimatu tagasi saada, sundides sealseid elanikke ukraina keelt rääkima. 

"Arvan, et algas keelega spekuleerimine. See küsimus lõhestab riiki. Praegu räägivad lapsed lasteaias ja koolides ukraina keeles. Tulevikus kinnistub see geneetiliselt. Ei maksa lõhestada rahvast. Meil on ajalooliselt nii kujunenud, et pool rahvast räägib ukraina, pool vene keeles," ütles Šefir internetiportaalile lb.ua.

"Meil ei õnnestu saada tagasi inimesi, minemata väikseimalegi kompromissile nende hoiakuga. Jäädes selle juurde, et ukraina keel on ainus riigikeel," ütles Šefir.

Küsimusele, millisteks kompromissideks on presidendikantselei valmis, kostis Šefir, et "millisteks iganes peale riigi territoriaalse terviklikkuse".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: