Raul Rebane | 10 levinumat vandenõuteooriat Venemaal

Foto: Ülo Josing/ERR

Raul Rebane tutvustab Vikerraadio päevakommentaaris mõningaid vandenõuteooriaid, mille levik Venemaa avalikus ruumis on kasvanud 2011. aastaga võrreldes kordades.

Disinfo Portal, mis analüüsib Vene inforünnakuid ja lükkab ümber seal avaldatavaid valesid, on struktuur, kus kaastööd teevad paljud silmapaistvad eksperdid paljudest Euroopa riikidest. Nad avaldavad analüüse ja uuringuid. Viimasest ajast jäi silma analüüs, mis puudutab vandenõuteooriate populaarsuse kasvu Venemaa avalikus väljas.

Uuring oli põhjalik. Analüüsiti kümneid tuhandeid väljaandeid. Võimas arvutitehnika seda kaasajal võimaldab. Järgnevalt tutvustan mõningaid teooriaid, mille maht on kasvanud 2011. aastaga võrreldes kordades. Osa neist on kindlasti tuttavad ka meil, sest Vene meedia kaudu kanduvad paljud neist ka siia.

1. Ajaloolaste vandenõu Venemaa vastu. See on ülivõimsalt kõige populaarsem teema: kokku 15 730 märget uuringu andmetes; 2011. aastal vaid 619, kuid 2017. aasta viimases kvartalis 5808 – ehk tõesti massiline 9,3-kordne kasv. Ollakse veendunud, et ajalugu võltsitakse süsteemselt ja teadlikult Venemaa kahjuks.

2. On olemas salajane maailmavalitsus. Siia alla käib palju, ka George Sorose tegevus.

3. HIV ja AIDS on pettus ja seda varjatakse. See on kiirelt levinud teema, sest AIDS on Venemaal suur probleem. See on ka omamoodi vana teema, sest juba külma sõja ajal levitati infot, et AIDS on välja mõeldud USA laborites. Teema tõus: kuue aastaga 37 korda.

4. Geneetiliselt muundatud toit on ohtlik, aga seda varjatakse. Lugu on näiteks see, et USA ostab Ukrainas maad, et külvata geneetiliselt muundatud vilja.

5. Maailma kontrollivad tulnukad või reptiilid, aga seda varjatakse. Noh, siin ei ole midagi lisada, aga levitatavad vood on värvikad.

6. USA maandumine Kuul oli pettus. Ka see teema on esil 11,2 korda rohkem kui varem.

7. Vaktsineerimine on äärmiselt ohtlik, aga seda varjatakse. See on ka meil väga popp teema, aga vist nii kaugele pole jõutud, et vaktsineerimine on tegelikult varjatud bioloogiline rünnak.

8. Homoseksuaalsete lobitegevus hävitab ära Venemaa moraalsed väärtused. See on võimas lugu (ja kajab ka meil lausa poliitilisel tasandil). "Euroopa kui geikuningriik" kõlab igast kanalist. Termini võttis kasutusele saatejuht Igor Prokopenko, kellel oli lausa sellenimeline programm. Tal oli ka programm, kus ta väitis, et maailm ongi lame – ja nende asjade eest sai ta 2017. aastal parima õppeprogrammi auhinna.

9. Maailm on lame. Levik näitab kiiret kasvu.

10. Maailma kontrollivad vabamüürlased. Ka selles pole midagi uut ka meil, kus sel teemal ilmub palju raamatuid. Meedias on seda teemat küll vähem.

Kokkuvõtteks. Kontrollitud infosüsteemi puhul on sellised teemad kasulikud, sest võimaldavad luua vaenlase kuju ja ettekujutuse, et keegi teine on minu hädades süüdi. Nagu näete, on valik suur (ja siin on nimetatud ainult osa).

Muide, paari nädala taguse seisuga oli Eesti Levada keskuse uuringu järgi Venemaa vaenlasriikide seas alles kaheksas, isegi Lätist ja Leedust tagapool. Esimene on muidugi USA. Sügisel avaldatakse veel üks huvitav uuring "Vaenlase kuju Vene meedias". Jääme seda põnevusega ootama.

Eraldi jutt on muidugi nende "imeliste" teooriate kandumine meile. Mida siin soovitada? Ega suurt ei saagi. Kes usub, see usub, ja ümberlükkamine mõjub ainult osale inimestest. Kogu infosõdade teooria alus ongi see, et inimesed usuvad igasugust jampsi.

Valimised lähenevad ja saame näha. Olen enam kui kindel, et osa neist vandenõuteooriatest hakkab otsima kõlapinda ka meie poliitilises diskussioonis.

Tänane tsitaat on Bismarckilt ja sobib hästi eelmise jutuga: "Valitseda vaenlaste abiga on kõikidest võimalikest kõige halvem poliitika." •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: