USA senati vabariiklaste juht taunis Moskva sekkumist USA valimistesse

USA senati vabariiklaste juht Mitch McConnell taunis esmaspäeval igasugust välist sekkumist Ühendriikide valimistesse ja taunis Vene küberrünnakuid.
McConnell ütles ajakirjanikele, et "venelased ei ole meie sõbrad", ja mõistis hukka Vene häkkerite rünnakud Demokraatide Rahvuskomitee (DNC) ja "teiste USA poliitiliste organisatsioonide" vastu.
"Mõistagi on igasugune välismaalt pärinev sissetung meie küberkaitsemeetmetesse häiriv ning ma mõistan sellised jõupingutused karmilt hukka," sõnas Kentucky osariigist senatisse valitud vabariiklane.
Ta lisas, et senati luurekomitee kavatseb Vene küberrünnakuid uurida.
USA luurejuhid teatasid oktoobris, et Venemaa on üritanud küberrünnakutega sekkuda USA valimistesse ja õõnestada protsessi usaldusväärsust. Ühendriikide luurekogukond on nüüd läinud sammu kaugemale, väites, et küberrünnakute eesmärk oli kahjustada demokraatide presidendikandidaati Hillary Clintonit ja aidata vabariiklast Donald Trumpi.
Ajaleht The Washington Post kirjutas eelmisel nädalal, et Luure Keskagentuuri (CIA) hinnangul oli Venemaa USA-vastaste küberrünnakute eesmärk aidata Trumpil Valgesse Majja pääseda.
Trump: minu kaotuse korral poleks Vene küberrünnakud päevakorral
USA presidendiks valitud Trump üritas esmaspäeval taas heita heita kahtlust CIA järeldusele, mille kohaselt Venemaa üritas sekkuda USA presidendivalimistesse.
Trump märkis esmaspäeval Twitteris, et on "väga raske kindlaks teha, kes tegeles häkkimisega" ning lisas, et kui ta oleks valimistel kaotanud ja üritanud mängida "Vene/CIA kaardile", oleks seda nimetatud "vandenõuteooriaks".
Can you imagine if the election results were the opposite and WE tried to play the Russia/CIA card. It would be called conspiracy theory!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 12, 2016
Unless you catch "hackers" in the act, it is very hard to determine who was doing the hacking. Why wasn't this brought up before election?
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 12, 2016
Trump ütles pühapäeval eetrisse läinud intervjuus, et peab mõtet, et Venemaa sekkumine aitas tal võita presidendivalimised, "naeruväärseks".
"Ma arvan, et see on lihtsalt järjekordne ettekääne. Ma ei usu seda," ütles Trump intervjuus Fox Newsile.
Võimalik järgmine asevälisminister, kunagine USA suursaadik ÜRO-s John Bolton aga avaldas arvamust, et häkkimise puhul ei saa välistada ka võimalust, et selle võis olla hoopis Obama administratsioon, kes tahtis nö vale muljet Vene küberrünnaku kohta jätta. Samas rõhutas Bolton, et kui peaks kinnitust saama väide, et küberrünnaku korraldajaks oli Venemaa, siis nõuab see väga jõulist vastust.
President Barack Obama ja mõlema erakonna kongresmenid on jõudnud põhimõttelisele kokkuleppele algatada uurimine selgimataks välja, millised riigid vastutavad küberrünnakute eest nii 2016. aasta kui ka varasemate valimiste ajal.
USA senati relvateenistuse komitee esimees vabariiklane John McCain ütles esmaspäeval teleusutluses, et uurimine on äärmiselt oluline, sest häkkimine võib kujutada endast "uut sõjapidamise vormi". McCain rõhutas varem CBS-ile antud intervjuus, et häkkimist puudutav küsimus on liiga tõsine, et see tohiks olla parteipoliitiline teema.
Kreml: jutud häkkimisest USA valimiste ajal on alusetud
Kreml nimetas esmaspäeval CIA järeldusi alusetuiks.
"Neid täiesti alusetuid väiteid ei toeta mingi info, tõenditest rääkimata," ütles Kremli pressisekretär Dmitri Peskov ajakirjanikele. "Need tunduvad olevat täiesti alusetud, ebaprofessionaalsed ja amatöörlikud süüdistused, millel ei ole tegelikkusega mingit pistmist."
Valge Maja avaldas toetust kongressi juurdlusele küberrünnakute suhtes
Valge Maja avaldas esmaspäeval toetust kongressi plaanile korraldada juurdlus Venemaa sekkumise suhtes USA valimistesse, öeldes, et seadusandjatel lasub sellise tundliku küsimuse uurimisel "eriline vastutus".
"Oleme pikka aega toetanud selles küsimuses kongressi-poolse uurimise põhimõtet," ütles Valge Maja pressiesindaja Josh Earnest, öeldes, et "selleks on kindlasti põhjust".
Lükates tagasi presidendiks valitud Donald Trumpi kahtlused Moskva rolli kohta küberrünnakutes, sõnas Earnest, et "pole vaja riigisaladuse luba selleks, et aru saada, kes Venemaa pahatahtlikust kübertegevusest kasu lõikas".
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS/ERR