Trump: USA ja Mehhiko saavutasid kaubanduses väga hea kokkuleppe

{{1535388600000 | amCalendar}}
Foto: SIPA/Scanpix

USA president Donald Trump ütles esmaspäeval, et Ühendriigid saavutasid Mehhikoga kaubanduses väga hea kokkuleppe ja peagi algavad otsustavad läbirääkimised Kanadaga Põhja-Ameerika vabakaubanduslepingu (NAFTA) muutmise üle.

"See on kaubanduse jaoks suur päev. See on mõlema riigi jaoks tõeliselt hea lepe," ütles Trump Valges Maja Ovaalkabinetis pöördumises, millega liitus telefonitsi ka Mehhiko riigipea Enrique Peña Nieto.

"Me tegime selle palju lihtsamaks," sõnas Trump ümbritsetuna Mehhiko pealäbirääkijast majandusminister Ildefonso Guajardost, Mehhiko välisministrist Luis Videgarayst ja USA kaubandusesindajast Robert Lighthizerist, kiites kahe riigi vahel kaubanduses saavutatud "teineteisemõistmist".

Peña Nieto nimetas kokkulepet Ühendriikidega "heaks mõlemale riigile".

Trump aga ütles, et tahab loobuda nimest NAFTA, sest sellel on "halb kõrvaltähendus", sest see lepe on Ühendriike kahjustanud. "See on midagi, mis on meie tootjatele ja farmeritele väga tähtis." 

"Kanadaga alustame peatselt läbirääkimisi. Helistan varsti nende peaministrile," sõnas Trump.

Guajardo sõnul on protsessi järgmine samm Kanada taasliitumine kõnelustega kolmepoolse leppe üle.

USA ja Mehhiko läbirääkijad on töötanud nädalaid erimeelsuste lahendamiseks 25-aastase NAFTA muutmise üle. Kanada on oodanud partnerite erimeelsuste lahendamist, et vabakaubandusleppe uuendamise protsessiga uuesti liituda.

Trump kutsus Kanadat õiglaselt läbi rääkima ja ähvardas Ottawat uute tariifidega autosektoris ja piimatoodete osas, kui see ei käitu kõnelustel tema jaoks piisavalt vastutulelikult.

"Me võime sõlmida eraldiseisva leppe või lisada selle" USA-Mehhiko leppesse, sõnas Trump läbirääkimiste kohta Kanadaga.

USA ja Mehhiko tahavad kõnelustega NAFTA muutmise üle lõpule jõuda enne seda, kui Peña Nieto asemel saab 1. detsembril Mehhiko uueks presidendiks Andrés Manuel López Obrador. Selleks tuleb teavitada USA kongressi 90 päeva enne leppe sõlmimist ehk enne selle nädala lõppu.

Kanada välisminister Chrystia Freeland on öelnud, et Ühendriikide ja Mehhiko edusammud julgustavad teda, kuid tema pressiesindaja Adam Austeni sõnul allkirjastab Ottawa "vaid sellise uue NAFTA, mis on hea Kanadale ja selle keskklassile".

Mehhiko järgmise presidendi abid ülistasid USA-Mehhiko kaubanduslepet

Mehhiko järgmise presidendi Andrés Manuel López Obradori nõunikud ülistasid esmaspäeval uue kaubandusleppe sõlmimist USA-ga, öeldes, et see märgib Mehhiko tööliste jaoks edasiminekut energeetika ja palga küsimustes.

"Me peame täna teatavaks tehtud kokkulepet positiivseks sammuks, sest see vähendab ebakindlust meie majanduse kohta ja võtab arvesse valitud presidendi meeskonna tõstatatud muresid," ütles tulevane välisminister Marcelo Ebrard pressikonverentsil.

López Obrador vahetab praeguse riigipea Enrique Peña Nieto presidenditoolil välja 1. detsembril.

Ebrardi sõnul kujutab lepe endast edasiminekut "eriti Mehhiko energeetikasektori, töötingimuste ja tööliste palkadega seoses".

Mehhiko tulevane president peab tähtsaks Kanada kaasamist NAFTA-sse

Obrador kutsus esmaspäeval üles sõlmima kolmepoolset uut kaubanduslepet Ühendriikide ja Kanadaga, nimetades kahepoolset eelkokkulepet USA-ga vaid esimeseks sammuks.

"On tähtis ka Kanada kaasata," ütles 1. detsembril ametisse astuv vasakpoolne president.

"Me oleme väga huvitatud, et see jääks kolme riigi leppeks," lausus ta ajakirjanikele. "Vabakaubandusleping peaks jääma selliseks, nagu ta oli algselt mõeldud."

Kanada välisminister sõidab USA-sse kõnelustele NAFTA üle

Kanada välisminister Chrystia Freeland sõidab teisipäeval Washingtoni, et jätkata katseid ümber kirjutada Põhja-Ameerika Vabakaubandusleping (NAFTA), teatas esmaspäeval tema pressiesindaja.

Freelandi avaldus tuli tund aega pärast seda, kui USA ja Mehhiko teatasid kokkuleppest 25-aastase NAFTA uuendamise osas.

"Nagu me oleme kogu aeg rääkinud, on edusammud Mehhiko ja Ühendriikide vahel hädavajalik tingimus igasuguse uuendatud NAFTA leppe jaoks," lausus Freelandi kõneisik Adam Austen.

Kuid Ottawa allkirjastab uue NAFTA "vaid juhul, kui see on hea Kanadale ja selle keskklassile. Kanada allkirja on vaja". lisas ta.

USA ja Mehhiko läbirääkijad on töötanud nädalaid erimeelsuste lahendamiseks 25-aastase NAFTA muutmise üle. Kanada on oodanud partnerite erimeelsuste lahendamist, et vabakaubandusleppe uuendamise protsessiga uuesti liituda.

Kanada: Trudeaul ja Trumpil oli konstruktiivne vestlus

Kanada peaministril Justin Trudeaul ja USA presidendil Donald Trumpil oli konstruktiivne vestlus kaubanduse teemal, teatas Trudeau büroo pärast seda, kui Ühendriigid ja Mehhiko oli teatanud eelkokkuleppest NAFTA leppe muutmise osas.

"Peaministril oli täna president Trumpiga konstruktiivne jutuajamine Põhja-Ameerika Vabakaubandusleppe teemal," on öeldud Trudeau büroo avalduses.

"Liidrid tervitasid kõnelustel Mehhikoga tehtud edusamme ning ootavad kannatamatult oma meeskondade sellenädalast kohtumist sihiga viia läbirääkimised eduka lõpuni."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: