McCaini viimane pöördumine: ma elasin ja surin uhke ameeriklasena

John McCain 2008. aasta oktoobris.
John McCain 2008. aasta oktoobris. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Arizonat esindanud vabariiklasest senaator John McCain tegi enne oma surma viimase avalduse, mis loeti esmaspäeval avalikult ette osariigi pealinnas Phoenixis.

81-aastane John Sidney McCain III suri laupäeval pärast kuudepikkust võitlust ajuvähiga. Vietnami sõja ajal sõjavangis olnud McCain oli kaks ametiaega USA esindajatekojas ning alates 1987. aastast esindas ta Arizona osariiki USA senatis. Kahel korral pürgis ta USA presidendiks - 2000. aastal Vabariikliku Partei eelvalimistel, mil võidukaks osutus Texase kuberner George W. Bush, ja 2008. aastal, kui ta oli vabariiklasi esindades demokraat Barack Obama vastaskandidaadiks.

McCaini pöördumise luges Phoenixis ette tema pikaaegne nõunik ja sõber Rick Davis.

"Kallid ameeriklased, keda ma olen tänulikult teeninud 60 aastat ja eriti kallid Arixzona elanikud, tänan teid privileegi eest teid teenida ja rahuldust pakkuva elu eest, mida teenistus vormi kandes ja valitud ametis on võimaldanud elada. Ma olen üritanud teenida meie riiki väärikalt. Ma olen teinud vigu, kuid ma loodan, et minu armastus Ameerika vastu kaalub need üle. Ma olen tihti märganud, et ma olen maailma kõige õnnelikul inimene maamunal. Ma tunnen nii ka nüüd, kui valmistun oma elu lõpuks. Ma olen armastanud oma elu, kõike selles," kirjutas McCain.

"Mul on olnud kogemusi, seiklusi, sõprussuhteid, millest jätkuks kümneks rahuldust pakkuvaks eluks ja ma olen nii tänulik. Nagu suurem osa inimesi, kahetsen ka mina mõningaid asju, kuid ma ei vahetaks ühtegi päeva oma elust, ei heal ega halval ajal, kellegi teise parima päeva vastu. Rahulolu eest olen ma võlgu oma perekonnale. Ühelgi mehel pole kunagi olnud armastavamat naist või lapsi, kelle üle uhkust tunda, kui minul. Ma olen võlgu Ameerikale selle eest, et olen seotud Ameerika eesmärkidega - vabaduse, õiglase kohtupidamisega, kõikide inimeste väärikuse austamisega, mis toob ülevamat rõõmu kui elu kaduvad naudingud. Meist endist suuremate heade eesmärkide teenimine mitte ei piira meie identiteeti ja eneseväärikust, vaid hoopis laiendab neid.

Kallid ameeriklased, see side on tähendanud mulle rohkem kui kõik muu. Ma elasin ja surin uhke ameeriklasena. Me oleme maailma kõige suurepärasema vabariigi kodanikud. Ideaalide rahvas, mitte vere ja mulla rahvas. Me oleme õnnistatud ja õnnistus inimkonnale, kui me peame kinni ja edendame neid ideaale nii kodus kui ka maailmas. Me oleme aidanud vabastada rohkem inimesi türannia ja vaesuse käest rohkem kui kunagi varem ajaloos. Me oleme selle käigus omandanud suurt jõukust ja võimu. Me nõrgestame oma suurust, kui me ajame segamini oma patriotismi rivaliteetidega, mis on külvanud kibestumist ja viha ja vägivalda kõikide maailma nurkades. Me nõrgestame seda, kui me peidame end müüride taha selle asemel, et neid maha tõmmata; kui me kahtleme oma ideaalide jõus selle asemel, et usaldada, et tegu on suurte muutuste jõududega, mis need on alati olnud. Me oleme 325 miljonit iseteadlikku ja häälekat üksikisikut. Me vaidleme ja võistleme ja mõnikord teeme ka teineteist maha käredas avalikus debatis.

Kuid meil on alati olnud üksteisega rohkem üksmeelt kui erimeelsusi. Kui me ainult tuletaks seda meelde ning võimaldaks üksteisele eeldust, et me kõik armastame oma riiki, siis saame üle ka nendest väljakutseid esitavatest aegadest. Me saame neist üle tugevamatena kui varem. Me teeme seda alati. Kümme aastat tagasi oli mul privileeg tunnistada kaotust presidendivalimistel. Ma tahan lõpetada oma hüvastijätu südamest tuleva usuga ameeriklastesse, mida ma nii tugevalt tundsin tookordsel õhtul. Ma tunnen seda võimsalt ka nüüd. Ärge heitke meelt meie praeguste probleemide tõttu, me usume alati Ameerika võimalusse ja suursugususse, sest miski pole siin paratamatu. Ameeriklased ei loobu kunagi, ei anna kunagi alla, ei peida end kunagi ajaloo eest, vaid me teeme ajalugu. Hüvasti, kallid ameeriklased. Jumal õnnistagu teid ja Jumal õnnistagu Ameerikat."

Rick Davis lugemas ette John McCaini pöördumist. 

Pressikonverents koos sama pöördumisega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: