ERR Washingtonis: McCaini austati senati mõlemal poolel

Foto: SENATE TV/Reuters/Scanpix

Laupäeval surnud USA senaator John McCain oli tuntud vanakooli vabariiklasena, keda austasid ka demokraadid.

John McCain võitles ajukasvajaga eelmise aasta suvest saadik. Veidi rohkem kui nädal pärast tõsise diagnoosi saamist ning ajuoperatsiooni läks McCain senatisse tagasi, et hääletada eelmise presidendi Barack Obama tervishoiureformi tühistamise üle. Tema haav operatsioonist ei olnud veel isegi paranenud, kui ta läks vastu oma erakonna tahtele ning kukutas hääletuse läbi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

McCain oligi tuntud jõulise poliitikuna, kes samas ei häbenenud teha koostööd vastaserakonnaga, et asjad saaksid tehtud. Seetõttu austati teda senati mõlemal poolel. Nii mõnedki poliitikud on nimetanud McCaini viimaseks vanakooli vabariiklaseks.

"Läbi elu minnes kohtame väga vähe tõeliselt suuri mehi. Tema oli üks neist," sõnas USA senati demokraatide juht Chuck Schumer.

81-aastane McCain oli enamiku elust avalikus teenistuses. Ta läks vanaisa ja isa jälgedes sõjaväkke. 1967. aastal kukkus McCain mereväe hävitajaga Vietnamis alla. Ta oli vietnamlaste käes vangis kokku viis aastat, mille ajal teda halastamatult piinati.

McCain oli ka pikaaegne Eesti sõber ning sai selle eest Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi. Viimati käis McCain Eestis 2016. aasta detsembris. Toona ütles ta ERR-ile antud intervjuus, et Balti riigid ei peaks pärast Donald Trumpi presidendiks saamist Venemaa pärast muretsema.

"Ma arvan, et iga usaldusväärne USA kongressi senati liige näeb Vladimir Putinit ohuna, näeb Vladimir Putinit sellena, kes ta on: kõrilõikaja, kiusaja ja KGB agent. Ma olen uhke, et Putin pani mind sanktsioneeritavate nimekirja," rääkis McCain toona.

Pärast seda, kui McCain kaotas 2008. aasta presidendivalimistel Barack Obamale, jätkas ta tööd senatis. Ta lahkus sealt lõpuks haiguse tõttu tänavu jaanuaris.

"Ma plaanin siia tagasi tulla ning panna paljusid teist kahetsema neid kenasid sõnu, mis te minu kohta ütlesite. Samuti loodan veelkord teile kõigile meelde tuletada, milline au on Ameerika inimesel teie seltskonnas teenida. Aitäh, kaassenaatorid! Härra president, ma lahkun saalist," ütles McCain senatist lahkudes.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: