Ilves: NATO peakorter tuleks nimetada John McCaini järgi

{{1535260620000 | amCalendar}}
NATO peakorter Brüsselis.
NATO peakorter Brüsselis. Autor/allikas: LUDOVIC MARIN-POOL/SIPA/Scanpix

Eesti eelmine riigipea Toomas Hendrik Ilves leiab, et Eesti võiks Põhja-Atlandi Nõukogus tulla välja ettepanekuga nimetada äsja valminud NATO peakorter laupäeval surnud USA senaatori, Eesti toetaja ja sõbra John McCaini järgi.

Ilves kirjutas Twitteris, et läbi okupatsiooni, Vene vägede väljaviimise ja meie NATOsse astumise oli John McCain Eesti suurimaid sõpru ja toetajaid. Nagu Gruusia, Krimmi ja teiste riikide kriiside puhul, kus tuli seista vabaduse eest.

"Olles vangistet kuus aastat kommunistide poolt, teadis ta paremini kui pea ükski tänapäeva ameeriklane, mida tähendab vabadus," lausus president. "Eesti näitaks oma austust nii tema kui vabaduse eest seisnute vastu, tehes ettepaneku nimetada vastvalminud NATO peakorter John McCaini järgi."

Sellise ettepanekuga võiks Eesti Ilvese arvates välja tulla Põhja-Atlandi Nõukogus ehk NAC-is juba esmaspäeval.

Mihkelson: McCain väärib Eestis mäletamist rohkem ükski teine tipp-poliitik

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson kirjutas sotsiaalmeedias, et McCaini lahkumine on kurb sõnum kõigile, kelle jaoks väärikus ning meelekindlus poliitikas ja rahvusvahelistes suhetes on väärtus omaette.

"McCain oli sõjakangelane ja oma rahva patrioot, kellel jagus samas energiat ja sihikindlust toetada kõiki üle maailma, kes võitlesid vabaduse ja demokraatia eest. McCain oli suur Eesti sõber ja toetaja, kellega erinevatel aegadel kohtusid paljud meie diplomaadid ja poliitikud. Ta külastas Eestit mitmel korral, viimati 2016. aasta detsembris, kui temaga meie presidendi juures viimast korda kohtusin. McCain väärib Eestis mäletamist võib olla rohkem kui ükski teine kaasaja tipp-poliitik maailmas. Seepärast võiksime koos mõelda, kuidas tema nime väärikalt jäädvustada," lausus Mihkelson.

Peaminister Jüri Ratas nimetas McCaini tugevate aadete ja vankumatu tahtejõuga riigimeheks ja sõjakangelaseks, keda jäädakse igatsema kogu maailmas.

"McCain oli kahtlemata Eesti riigi ja rahva siiras sõber ning kindel toetaja," tõdes valitsusjuht.

McCain suri laupäeval 81-aastasena agressiivse ajukasvaja tõttu.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: