Swedbanki juht: palgatõus ettevõtjate kasumi arvelt pole jätkusuutlik

Ettevõtjad on sunnitud oma kasumi arvelt palku tõstma, sest Eestis on tööjõust puudus, leiab Swedbanki juhatuse esimees Robert Kitt.  

"Ettevõtted hoolivad oma töötajatest ja tõstavad oma kasumi arvelt töötajate palku, kuid eksport pole väga palju kasvanud. Ehk pikaajaliselt pole see jätkusuutlik. Kui ikka palgakulu ületab kasumit tuleb uksed kinni panna," rääkis Kitt ETV hommikuprogrammis "Terevisioon."

"Soome on Eestile lähedal ja mingi hetk pole võimalik töötajatele rohkem maksta. Majanduse tervikpildis tekitavad kiired palgakasvud rebestusi," arutles Kitt.

Ta tõi näiteks, et viimastel aastakümnetel on Eestis tööjõud kokku vähenenud tuhandete inimeste võrra, kokku Narva ja Tartu elanike arvu jagu. "Kindlasti on hea meel, et majandus elavneb. Ka käive kasvab."

Ta lisas, et kuigi suurem osa teenitud rahast kulub toidule on paljud inimesed ka hakanud säästma. Samas jaekaubanduset vaadates pole Kiti sõnul nende kasumid märgatavalt kasvanud.

"Õnneks inimesed investeerivad rohkem ja panevad raha kõrvale ehk käituvad mõistlikult," lausus Kitt. "Teenitud raha läheb kontole, et olla valmis halvemateks päevadeks."

Millal võiks majandus jahtuda on Kiti sõnul raske öelda. "See sõltub USA ja Hiina suhetes, Brexitist. Kuupäeva, millal see võiks juhtuda on väga raske öelda."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: