Barnier: EL on valmis sõlmima Suurbritanniaga pretsedenditu leppe

Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp.
Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: PA Wire/PA Images/Scanpix

Euroopa Liit soovib sõlmida Brexiti-järgse Suurbritanniaga ambitsioonika leppe, mis läheb palju kaugemale kui sarnased lepped teiste riikidega, ütles kolmapäeval EL-i pealäbirääkija.

"Me oleme valmis .... pakkuma partnerlust, mille sarnast ei ole varem ühegi kolmanda riigiga varem olnud," ütles Barnier pressikonverentsil koos Saksa välisministri Heiko Maasiga.

Seesugune lepe sisaldaks ambitsioonikat vabakaubanduslepet, aga koostööd lennunduse, julgeoleku ja välispoliitika valdkonnas.

Kuid ta hoiatas, et igasugune lepe peab austama EL-i ühisturu nelja alussammast - tööjõu, teenuste, kaupade ja kapitali vaba liikumist.

"Ühisturg tähendab ühisturgu," ütles Barnier.

Vaid seitse kuud enne seda, kui Ühendkuningriik peaks ametlikult EL-ist lahkuma, on Brüsseli ja Londoni kõnelused lahkumise tingimuste üle takerdunud.

Möödunud nädalal hoiatas Briti rahandusminister Philip Hammond, et kokkuleppeta Brexitil oleks ulatuslikud rahanduslikud tagajärjed tootlikkusele ja laenamisele.

Briti peaminister Theresa May hiljem pehmendas tema sõnu, öeldes, et kokkuleppeta Brexit "ei oleks jalutuskäik pargis, kuid ka mitte maailma lõpp".

Briti seadusandjad on lõhestunud May ettepanekute üle hoida Suurbritannia kaubanduse osa EL-i lähedal. Osa May ettepanekutest on Brüssel juba tagasi lükanud.

London ja Brüssel loodavad jõuda kokkuleppele oktoobris, et võimaldada selle ratifitseerimist Ühendkuningriigi ja EL-i riikide parlamentides enne kavandatud lahutustähtaega 2019. aasta 29. märtsil.

Barnier ütles varem sel kuul, et kui lahendamata küsimustele vastused leitakse, siis  ta on kindel, et EL-i ja Ühendkuningriigi vahel saab üles ehitada oma ulatuselt ja sügavuselt pretsedenditu partnerluse.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: