Barnier: Iiri piiri küsimus võib Brexiti-leppe nurjata

EL-i Brexiti läbirääkija Michel Barnier (paremal) ja Briti Brexiti minister Dominic Raab.
EL-i Brexiti läbirääkija Michel Barnier (paremal) ja Briti Brexiti minister Dominic Raab. Autor/allikas: Emmanuel Dunand/AFP/Scanpix

Keeruline Iiri piiri küsimus võib veel Brexiti-kokkuleppe nurjata, hoiatas Euroopa Liidu läbirääkija Michel Barnier reedel pärast kõnelusi Briti kolleegiga ja rõhutas, et lahenduse leidmiseks tuleb kiiresti tööle hakata.

Katsetest vältida füüsilise piiri teket EL-i liikmesriigi Iirimaa ja Suurbritannia Põhja-Iiri provintsi vahele pärast brittide lahkumist EL-i ühisturult on saanud suurim katsumus kokkuleppe saavutamise teel.

Barnier kiitis pärast Briti Brexiti-ministri Dominic Raabiga kohtumist edusamme mõnes julgeolekuküsimuses, kuid hoiatas, et tõsised lahkhelid valitsevad veel šampanja ja Stiltoni juustu ning Iiri saare küsimuses.

EL on välja pakkunud, et Põhja-Iirimaa võiks jääda pärast Brexitit ühenduse ülejäänud 27 liikmesriigiga liitu, sest nii oleks võimalik hoiduda piirikontrolli taastamisest ja Iiri rahuprotsessi ohtuseadmisest.

London näeb EL-i ettepanekus Suurbritannia territooriumi tükeldamise katset ja on teinud ettepaneku, et riik võiks tervikuna jääda 2021. aasta lõpuni mõnes valdkonnas EL-iga seotuks.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: