Barnier: Briti lahkumislepe võib realistlikult sündida 6-8 nädalaga

EL-i Breixiti-läbirääkija Michael Barnier.
EL-i Breixiti-läbirääkija Michael Barnier. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kui oleme realistlikud, siis Euroopa Liit ja Ühendkuningriik on võimelised jõudma lahkumisleppeni järgmise kuue või kaheksa nädala jooksul, ütles EL-i pealäbirääkija Brexiti-kõnelustel Michel Barnier esmaspäeval.

"Arvan, et kui oleme realistlikud, siis suudame jõuda kokkuleppele nende läbirääkimiste esimeses etapis, milleks on Brexiti lepe, kuue või kaheksa nädala jooksul," lausus Barnier Sloveenias toimunud konverentsil.

Barnier ütles eelmisel nädalal Briti parlamendisaadikutele, et lahkumisleppe tingimustest 80 protsenti on kokku lepitud. Samas rõhutas ta siis, et lepet ähvardab lagunemine, kui pooled ei suuda leida lahendust Brexiti-järgsele olukorrale Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahelisel piiril.

Ühendkuningriik lahkub EL-ist 29. märtsil. Nii London kui Brüssel on öelnud, et tahavad jõuda lahkumistingimustes kokkuleppele 18.-19. oktoobril toimuvaks EL-i tippkohtumiseks, et parlamentidel oleks aega lepet menetleda.

Eravestlustes aga Brüsseli diplomaadid ja ametnikud tunnistavad, et suure tõenäosusega selleks ajaks valmis ei jõuta. Käivad arutelud korraldada erakorralise tippkohtumise korraldamise üle novembris.

Iiri piiri vaidluse kõrval on pooled eri meelt ka Suurbritannia ja EL-i ülejäänud 27 riigi edasistes kaubandussuhetes.

Brüsseli ametnikud aga ütlevad, et konkreetses lahkumisleppes võidakse kokku leppida juba novembri esimeses pooles ning kaubandusleppe kohta võidakse teha poliitiline avaldus, mille täpne sisu kujundatakse Brexiti-järgsel üleminekuperioodil.

EL ja Suurbritannia ei saa ametlikku kaubanduslepingut allkirjastada enne seda, kui Suurbritanniast saab kolmas riik.

Johnson sarjas Brexiti-pingete kasvades teist päeva järjest peaministrit

Briti endine välisminister Boris Johnson korraldas esmaspäeval uue rünnaku peaminister Theresa May vastu, kasvavad kuuldused, et Johnson valmistub Brexiti-pingete kasvades taotlema valitsevate konservatiivide juhirolli.

Johnson kutsus iganädalases kolumnis ajalehes Daily Telegraph May'd andma Suurbritannia majandusele Brexiti järel hoogu, kohustudes mitte tõstma makse ega kehtestama uusi ning öeldes, et May peaks järgmina USA presidendi Donald Trumpi eeskuju.

"Konservatiivsel valitsusel on aeg näidata, kuidas Brexiti-järgne Suurbritannia saab olla õnnelik ja dünaamiline majandus," kirjutas eksvälisminister.

Daily Telegraph märkis kommentaaris, et Johnsoni kirjutis "ei vähenda spekulatsioone, et ta valmistub tegema katset konservatiivide liidrikohta üle võtta".

Johnson lahkus valitsusest juulis seoses May plaaniga säilitada ka pärast Brexitit EL-iga tihedad kaubandussidemed. Samuti plaani tõttu tagasi astunud endine Brexiti nooremminister Steve Baker hoiatas, et konservatiive ootab "katastroofiline lõhe", kui May plaanist ei tagane.

Peaministri kõneisik ütles esmaspäeval, et niinimetatud Chequersi plaan on ainus, kuna selle vastased ei ole alternatiive esitanud.

Pühapäeval kirjutas Johnson ajalehes Mail, et valitsuse strateegia on pannud Briti valitsusele ümber pommivöö ning andnud Brüsselile detonaatori. Eksvälisminister kritiseeris peaministri kava ka eelmise esmaspäeva Daily Telegraphi kolumnis.

Suurbritannia lahkub EL-ist märtsis, kuid lahkumisleppe kõnelused takerdusid lahkhelide tõttu May valitsuses. Ministrid olid eri meelt selles, kui tihe peaks olema EL-i ja Briti majandussuhe pärast Brexitit.

Juulis otsustasid ministrid peaministri maaresidentsis Chequersis, et Ühendkuningriik joondub EL-i reeglitega, kui Suurbritannia saab blokiga vabalt kaubitseda. Otsusega polnud nõus Brexiti käremeelseimad toetajad ning Johnson astus välisministri kohalt tagasi.

Meedia: Briti politsei on Brexiti leppeta jäämisel valmis rahutusteks

Briti politseijuhid on koostanud plaani võimalikeks kodanikerahutusteks, kui Suurbritannia peaks lahkuma Euroopa Liidust ilma kokkuleppeta, kirjutas pühapäeval ajaleht The Sunday Times.

Leht teatas viitega lekkinud dokumendile, et  mured võimalike kaupade nappuse pärast võivad viia "ulatuslike rahutusteni".

Plaani koostas Briti riiklik politsei koordineerimiskeskus, mis tegeleb politsei töö koordineerimisega suurte ürituste ajal ja kriisi korral. Plaani kohaselt võivad rahutused puhkeda kolme kuu jooksul enne või pärast Suurbritannia lahkumist EL-ist 29. märtsil 2019.

"Mul on  hea meel, et politsei ja eksperdid kaaluvad võimalikke stsenaariume juhuks, kui Brexiti lepet ei saavutata," ütles siseminister Sajid Javid BBC-le.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: