Boris Johnson hoiatas Brexiti katastroofi eest

Briti endine välisminister Boris Johnson ja peaminister Theresa May.
Briti endine välisminister Boris Johnson ja peaminister Theresa May. Autor/allikas: Thierry Charlier/AP Photo/Scanpix

Suurbritannia endise välisministri Boris Johnsoni hinnangul tähendab peaminitser Theresa May Brexiti plaan riigi jaoks katastroofi.

Euroopa Liidu läbirääkija Michel Barnier ütles nädalavahetusel, et on mitmele May nn Chequersi plaani osale tugevalt vastu, vahendas BBC.

Briti valitsuse sõnul on aga Brexiti strateegia korrektne ja pragmaatiline. May plaani kohaselt peaks Suurbritannia muu hulgas leppima Euroopa Liiduga kokku kaubavahetuse üldistes reeglites, et säilitada takistusteta kaupade liikumine piiril.

Johnson võrdles oma Daily Telegraphi kolumnis läbirääkimisi Barnier' ja Briti Brexiti ministri Dominic Raabi vahel maadlusmatšiga. Tema hinnangul paistab lõpptulemus ette määratud ning võitjaks jääb Euroopa Liit.

Johnson märkis, et siiani on nn Chequersi plaani alusel peetud läbirääkimistel pööranud Euroopa Liit kõik tähtsamad punktid enda kasuks.

Johnson ütles, et May strateegiaga on "Suurbritanna läinud lahingusse, valge lipp juhttanki kohal lehvimas".

Samal teel jätkates viskab valitsus Johnsoni hinnangul kõik Brexitist saadavad eelised minema.

Johnson süüdistas ka mõnd valitsuse liiget selles, et nad kasutavad Iirimaa ja Põhja-Iirimaa piiri ära selleks, et õige Brexiti peatada. "Nad on läbi nähtud," lisas ta.

"Piiri probleemi ümber tekkinud skandaal ei näita, et me oleme läbi kukkunud, vaid et me pole isegi proovinud," kirjutas Johnson.

Ta märkis, et nn kõva piiri pole pärast Brexitit vajagi, sest ühise reisipiirkonna tõttu pole inimesi vaja kontrollida ja kaupade kontrollimist saab teha piirist eemal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: