Kreml nimetas Donetski rahvavabariigi liidri tapmist provokatsiooniks

{{1535732040000 | amCalendar}}
Foto: Alexander Ermochenko/Reuters/Scanpix

Ukraina separatistliku Donetski vabariigi (DRV) juhi Aleksandr Zahhartšenko tapmine on provokatsioon, mis õõnestab Lääne vahendusel sõlmitud rahuleppeid, ütles Vene presidendi Vladimir Putini pressiesindaja laupäeval.

"See on kahtlemata provokatsioon," ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ajakirjanikele. "Zahhartšenko surm toob kindlasti kaasa pingete süvenemise regioonis" ja kahjustab nn Minski leppeid, mis sõlmiti 2015. aasta veebruaris Prantsusmaa ja Saksamaa vahendusel."

Zahhartšenko (42) hukkus reede õhtul Donetski kesklinna kohvikus plahvatuses. Nii Donetski separatistlikud võimud kui Venemaa süüdistavad plahvatuse korraldamises Kiievit.

Ka teised Vene ametiisikud kiirustasid rõhutama, et Zahhartšenko tapmine on tohutu hoop Ukraina konflikti lahendamise katsetele.

"Täna juhtunu seab kogu protsessi suure küsimärgi alla," ütles Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova reede õhtul.

Putin edastas kaastundeavalduse

Vene president Vladimir Putin saatis reedel kaastundeavalduse ja väljendas lootust, et tapjad tuuakse peagi kohtu ette. Putin kiitis Kremli kodulehel avaldatud kirjas Zahhartšenkot kui "tõelist rahvajuhti, vaprat ja otsusekindlat meest".

Peskov ütles laupäeval, et Putinil ei ole esialgu kavas kohtuda DRV valitsusjuhi kohusetäitjaga.

Zahhartšenko valiti Ida-Ukraina tunnustamata vabariigi liidriks 2014. aastal. Ta ütles tookord, et tema ambitsiooniks on ehitada üles "uus riik".

Ka teised Vene ametiisikud kiirustasid rõhutama, et Zahhartšenko tapmine on tohutu hoop Ukraina konflikti lahendamise katsetele. "Täna juhtunu seab kogu protsessi suure küsimärgi alla," ütles Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova reede õhtul.

Peskov ütles laupäeval, et Putinil ei ole esialgu kavas kohtuda DRV valitsusjuhi kohusetäitjaga.

Vene välisminister Sergei Lavrov ütles laupäeval, et Zahhartšenko tapmise valguses pole mõtet rääkida Normandia formaadi kohtumiste planeerimisest lähiajaks.

"On võimatu rääkida järgmistest Normandia formaadi kohtumistest, nagu soovisid meie Euroopa partnerid. See on tõsine olukord, mis nõuab analüüsi," sõnas Lavrov ajakirjanikele Zahhartšenko surma kommenteerides.

Vene välisminister nimetas Zahhartšenko tapmist provokatsiooniks eesmärgiga nurjata Minski lepete täitmine.

"See on avalik provokatsioon, mille eesmärk on Minski lepete täitmine nurja ajada," sõnas Lavrov ajakirjanikele.

Donetski separatistid lubasid Ukrainale kättemaksu

Nn Donetski rahvavabariigi rahvanõukogu esimees Deniss Pušilin süüdistas vabariigi liidri Aleksandr Zahhartšenko hukkumises Ukrainat ja hoiatas, et selle eest makstakse kätte.

"See on veel üks agressioon Ukraina poolt. Donetski rahvavabariigi juht sai surma plahvatuses kella 17 paiku. Donetsk maksab selle kuriteo eest kätte," tsiteeris kohalik uudisteagentuur Pušilini sõnu.

Donetskis kehtestati reede õhtul kella 23 alates öine liikumiskeeld.

Donetsi rahvavabariigi rahvanõukogu koguneb laupäeval erakorralisele istungile, et arutada valitsusjuhi kohusetäitja määramist, ütles parlamendi spiiker Deniss Pušilin. Zahhartšenko matused on kavas 2. septembril.

SBU juht esitas surma põhjustest kaks versiooni

Ukraina Julgeolekuteenistuse (SBU) direktor Vassõl Hrõtsak eitas laupäeval Kiievi süüd Donetski separatistide liidri Aleksandr Zahhartšenko tapmises ja pidas mõrva võimalikuks põhjuseks ärikonflikti.

"Minu arvates on olukord ennustatav. Käib kõigi, kes aitasid 2014. aastal kaasa Vene vägede sissetoomisele Donbassi, kes panustasid pseudoriiklike vabariikide loomisse, kõrvaldamine," sõnas Hrõtsak Kiievis ajakirjanikele.

"Me usume, et viiakse läbi nende, kes teavad liiga palju, kelle käed on verised ja keda ei ole enam tunnistajatena vaja, metoodilist kõrvaldamist," sõnas SBU direktor, kommenteerides väidetavate Ukraina sabotööride kinnipidamist seoses Zahhartšenko tapmisega ja SBU süüdistamist separatistide liidri mõrvas.

Teine versioonina käis SBU juht välja "äritegevuse pinnalt lähtuvad konfliktid, sest suur osa omandist, ettevõtetest riisuti ja see solvas paljusid Luganski ja Donetski rahvavabariikide juhtkonnas".

Vastates küsimusele, kas SBU sulgeb Zahhartšenko surma tõttu temaga seoses koostatud kaasused, ütles Hrõtsak, et selle otsustab uurija.

Zahhartšenko valiti Ida-Ukraina tunnustamata vabariigi liidriks 2014. aastal. Ta ütles tookord, et tema ambitsiooniks on ehitada üles uus riik.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: