USA kohus mõistis Trumpi endise välisnõuniku 14 päevaks vangi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

George Papadopoulos
George Papadopoulos Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA kohus määras reedel USA presidendi Donald Trumpi valimiskampaaniaaegsele välisnõunikule Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) agentidele valetamise eest 14-päevase vanglakaristuse.

George Papadopoulos valetas rahvusliku julgeoleku seisukohast tähtsa juurdluse raames, ütles USA föderaalse ringkonnakohtu kohtunik Randolph Moss.

Kohtunik määras eksnõunikule karistuseks ka 9500 dollari suuruse trahvi, aastase tingimisi vanglakaristuse ja ühiskondlikult kasuliku töö.

"Tegin 2017. aasta jaanuaris kohutava vea, mille eest maksin kallist hinda. Mul on häbi, aga ma olen hea mees, kes taotleb innukalt lunastust," ütles Papadopoulos Washingtonis asuvale kohtule. "Olin noor ja ambitsioonikas".

Moss ütles, et võttis kergemat karistuse määrates arvesse Papadopoulose siirast kahetsust, kuid märkis, et Trumpi eksnõunik oli asetanud oma huvid teadlikult rahvuslikest huvidest ettepoole.

Papadopoulos, kes on teinud üle aasta koostööd eriprokurör Robert Muelleri uurimisega Venemaa sekkumise suhtes USA presidendivalimistesse, palus eelmisel nädalal kohtult kerget karistust.

Papadopoulos tunnistas mullu 5. oktoobril, et valetas FBI-ile kontaktide iseloomust välismaalastega, kes tema hinnangul olid lähedalt seotud kõrgete Vene valitsusametnikega.

Lisaks valetas ta enda sõnul kokkupuudetest mitme venelasega, kes pakkusid mustavat materjali Trumpi rivaali Hillary Clintoni kohta.

Papadopoulose 2016. aasta kohtumised isikutega, kellel olid ilmselt sidemed Vene luureteenistustega, olid algne põhjus, mille tõttu käivitas FBI juurdluse Trumpi kampaania ja Venemaa võimaliku kokkumängu kohta. Nõuniku sõnul õhutasid teda Vene ametnikega ühendust võtma Trumpi kampaaniameeskonna kõrged liikmed.

Papadopoulos tunnistas avalduses uurijatele valetamist, kuid palus kerget karistust, öeldes, et ei tahtnud uurimist takistada, vaid kaitsta oma karjäärialaseid väljavaateid.

Ühendriikide uurijad said Papadopoulose tegemistest aimu 2016. aasta keskpaigas, kui Trumpi kampaanianõunik rääkis Austraalia suursaadikule Londonis Alexander Downerile oma kõnelustest Venemaaga sidemeid omava professoriga. Pärast Clintoni e-kirjade lekitamist sama aasta septembris andsid Austraalia luureametnikud USA kolleegidele Downerilt saadud info edasi ning FBI alustas seepeale juurdlust Trumpi kampaania ja Venemaa võimaliku kokkumängu suhtes.

Mueller uurib Venemaa sekkumist USA 2016. aasta presidendivalimistesse, Trumpi kampaaniameeskonna võimaliku kokkumängu Venemaaga ja seda, kas Trump takistas 2017. aasta mais FBI direktorit James Comeyt vallandades õigusemõistmist. Enne eriprokuröri uuris Venemaa sekkumist FBI.

Muelleri juurdluse raames on seni süüdistus esitatud 35 inimesele ja organisatsioonile ning Papadopoulos on üks viiest, kes on end süüdi tunnistanud, ja teine, kellele on karistus määratud.

Trump on nimetanud juurdlust korduvalt nõiajahiks ja öelnud, et mingit kokkumängu ei olnud.

Papadopoulose advokaat Tom Breen ütles reedel, et Ühendriikide president on takistanud seda juurdlust rohkem kui George Papadopoulos on kunagi teinud.

Allikas: BNS/AFP/AP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: