Allikad: USA asejustiitsminister esitas tagasiastumisavalduse

USA meedia teatel on asejustiitsminister Rod Rosenstein esitanud Valge Maja personaliülemale John Kellyle suusõnalise tagasiastumisavalduse.
Väljanded - näiteks Axios ja Bloomberg - viitavad oma uudistes teemaga otseselt seotud allikatele.
Ühe allika sõnul tegi Rosenstein sellise otsuse, kuna eeldab, et president Donald Trumpil on kavas ta vallandada.
Valge Maja olevat tagasiastumisvalduse vastu võtnud ning kuigi ametliku teadaande hetk pole veel selge, olevat üsnagi kindel, et pärast esmaspäeva Rosenstein sisuliselt enam ametis pole.
Associated Press omakorda kirjutab, et endiselt on võimalik, et vormiliselt Rosenstein siiski vallandatakse.
Reutesi allikas omakorda aga kinnitas, et Rosenstein pole hetkel tagasi astunud ning on endiselt ametis.
Meedia teatel on Rosensteinil esmaspäeva pärastlõunal kohtumine Valges Majas ning Reutersi allika sõnul on tegu "sisulise kohtumisega", kus Rosenstein osaleb asejustiitsministrina. Allikas tunnistas, et tagasiastumise teema kerkis nädalavahetusel Rosensteini ja Kelly vestluses esile, kuid Axiose uudis tagasiastumisavaldusest ei vastavat siiski tõele.
Valge Maja pressiesindaja Sarah Huckabee Sanders teatas hiljem kommentaariks, et asejustiitsminister Rosenstein ja president Trump kohtuvad neljapäeval, kui riigipea Washingtoni naaseb.
Sandersi sõnul on Rosenstein ja Trump hiljutisi uudiseid juba omavahel pikemalt arutanud.
Statement on Deputy Attorney General Rod Rosenstein: pic.twitter.com/yBgAydv9oR
— Sarah Sanders (@PressSec) September 24, 2018
New York Times kirjutas eelmisel nädalal anonüümseks jäänud allikatele viidates, justkui oleks Rosentsein rääkinud eelmisel aastaö ametnikele USA põhiseaduse 25. paranduse rakendamisest ning Trumpiga kohtudes pealtkuulamisseadete kandmisest. (USA põhiseaduse 25. parandus käsitleb valitsuskabineti ja kongressile volitusi sundida president ametist lahkuma, kui ta ei ole suuteline ametikohuseid täitma - Toim.)
Ühe NYT allika sõnul olevat Rosenstein need vastuolulised märkused teinud siiski naljaga pooleks.
Rosenstein on neid New York Timesis ilmunud väiteid korduvalt eitanud.
Asejustiitsminister on USA poliitikas hetkel ühes võtmerollis, sest kuna justiitsminister Jeff Sessions on end nn Venemaa-juurdluse järelevalverollist taandanud, on just Rosenstein see, kellel on pädevus tagandada eriprokurör Robert Mueller juurdluse juhtimiselt. Eriprokurör Mueller uurib nii Venemaa sekkumist USA valimistesse kui ka võimalikku koostööd Trumpi meeskonna ja Venemaa esindajate vahel.
President Trump on nimetanud Venemaa-juurdlust korduvalt "nõiajahiks" ning ta on teinud terevat kriitikat nii Muelleri kui ka Rosensteini aadressil. Justiitsminister Sessionsi kohta on ta öelnud, et poleks viimast kunagi oma justiitsministriks valinud, kui oleks teadnud, et viimasel on kavas end Venemaa-juurdlusest taandada.
Toimetaja: Laur Viirand