Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Priit Pikamäe saab Euroopa Liidu kohtujuristiks

Foto: Heini Heinlaid / ERR

Välisministeeriumi moodustatud komisjon Euroopa Kohtu kohtujuristi kandidaadi valimiseks otsustas ühehäälselt toetada Priit Pikamäe kandidatuuri. Otsuse peab veel heaks kiitma valitsus ja Euroopa Liidu ekspertide komisjon.

Pikamäe on 2006. aastast Eesti riigikohtunik ja alates 2013. aastast riigikohtu esimees. Kohtunik on ta 2001. aastast.

Euroopa Kohtu kohtujuristid on nimetatud ametisse kuueks aastaks. Kohtujuristi, kelle asemele Pikamäe läheb, ametiaeg lõppeb käesoleva aasta oktoobris. Algselt valis valitsus möödunud aasta lõpul välisministeeriumi ettepanekul kohtujuristi kandidaadiks Madis Ernitsa. Ernitsa kandidatuur aga ei pälvinud Euroopa Liidu ekspertide komisjoni toetust.

Sellest lähtuvalt kuulutas välisministeerium välja uue konkursi kohtujuristi leidmiseks. Konkursile laekus tähtajaks kuue inimese avaldus. Üks avalduse esitanutest, Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik Julia Laffranque, võttis oma avalduse tagasi, peale seda kui meedias ilmusid teated, nagu Laffranque oleks lobistanud poliitikute hulgas oma kandidatuuri toetuseks.

Kui Euroopa Liidu ekspertkomisjon peaks Pikamäe kandidatuuri toetama, peab riigikogu presidendi ettepanekul leidma riigikohtule uue esimehe. Ühe võimalusena on spekuleeritud, et riigikohtu esimeheks võib tõusta riigisekretäri ametist riigikohtunikuks siirduv Heiki Loot. Samas pole mitte kõik tänased riigikohtunikud sellest mõttest vaimustuses ja näeksid, et kohtu esimees tuleks kohtunikkonna seest.

President Kersti Kaljulaid ütles teisipäeval ERR-i küsimusele vastates, et ta ei ole veel jõudnud mõelda sellele, kellest võiks saada uus riigikohtu esimees.

Euroopa Kohtus on 28 kohtuniku kõrval ka 11 kohtujuristi. Iga kohtuasja menetleb lisaks kohtunikule ka üks kohtujurist, kes aitavad kohtunikke, kuid ei osale otseselt otsuste langetamisel. Enamasti langetab Euroopa Kohus otsuse, mis on sama kohtujuristi hinnanguga.

Mitmed Euroopa Kohtu kohtunikud on varasemalt olnud kohtujuristid ja nende palk on sama Euroopa Kohtu kohtunikega, kelle sissetulek on Eesti mõistes kõrge. Näiteks Eestist pärit Euroopa Kohtu kohtuniku Külliki Jürimäe aastane sissetulek on 2016. aasta andmetel enam kui 250 000 eurot, millele lisanduvad veel muud toetused ja maksed.

Euroopa Kohtu kohtujurist valitakse inimeste hulgast, kelle sõltumatus on väljaspool kahtlust ja kellel on oma riigi kõrgeimatesse kohtunikuametitesse nimetamiseks nõutav kvalifikatsioon või kes on tunnustatud ja pädevad juristid. Ametisse nimetamine toimub Euroopa Liidu liikmesriikide valitsuste ühisel kokkuleppel kuueks aastaks pärast konsulteerimist Euroopa Liidu ekspertide komiteega, mille ülesandeks on esitada arvamus kandidaatide sobivuse kohta kohtujuristi ametikohale.

Eestist varasemalt Euroopa Kohtu kohtujuristi nimetatud ei ole.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: