Kütuseaktsiisi langetamine Läti tasemele läheks maksma 119 miljonit eurot

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tankla. Autor/allikas: ERR

Bensiini ja diislikütuse aktsiisi langetamine Läti tasemele maksaks tuleval aastal 119 miljonit eurot, millest diislikütus oleks 95 miljonit ja bensiiniaktsiis 24 miljonit, lähtub rahandusministeeriumi esialgsest arvutusest.

Rahandusministeeriumi hinnangul tangitakse üks protsent bensiini tankimismahust välisriigis ja seitse protsenti diislikütusest välisriigis. Aktsiiside langetamine Läti tasemele tooks seega juurde kuni protsendi Eestis tankimist ja diisli puhul kuni seitse protsenti.

Samas oleks vaja vähendada bensiini aktsiisimäära 15,5 protsenti ja diisli oma 24,5 protsenti, et jõuda Läti tasemele. Kuigi Eestis tankimine kasvaks, ei kompenseeriks see aktsiisi langetusest tulenevat eelarvelist kaotust.

Käesoleva aasta eelarves on plaanitud kütuseaktsiisi laekumist summas 590,6 miljonit eurot, millest bensiinilt 171,3 miljonit eurot ja diislilt 364,7 miljonit eurot.

Arvestades, et eelarve läbirääkimistel ei ole tõenäoliselt lisavahendeid sellise langetuse läbi viimiseks, siis selles läbirääkimiste käigus kokku ei lepita. Samuti ei ole tõenäoline väiksemas määras langetus, sest see avaks aktsiisidebati ja heidaks valitsusele varju, kuna huvigrupid ei peaks seda piisavaks langetuseks.

Samuti on probleemiks 119 miljoni euro suurune maksutulu langus, sest see ei ole ühekordne kulu ja kanduks igal aastal edasi, kasvades lähtuvalt kütusetarbimise kasvust.

Alkoholiaktsiisi langetuse eelarvelist mõju Läti tasemele on märgatavalt keerukam analüüsida, sest see kätkeb endas suuremat hulka teiseseid mõjusid ja inimeste tarbimishoiakute muutmist on keerukam prognoosida. Samuti on viimaste aastate laekumise statistikat märgatavalt mõjutanud alkoholi varumisega seonduvad hüppelised muutused.

Alkoholiaktsiisi laekumiseks prognoosis rahandusministeerium käesoleval aastal 341,2 miljonit eurot, ehk 43,6 protsenti enam kui aasta varem. Senini sellist laekumise tõusu märgata ei ole olnud ja selle aasta esimese seitsme kuu seisuga on alkoholiaktsiisi laekumine kasvanud möödunud aasta sama perioodiga võrreldes 1,7 protsenti.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: