Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Samost ja Sildam": eelarvet kokku pannes tõstatub ka aktsiiside küsimus

Peatselt hakkab valitsus kokku panema tuleva aasta eelarvet ning võib arvata, et selle käigus soovitakse midagi ette võtta ka aktsiisidega, rääkisid ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam Vikerraadio saates "Samost ja Sildam".

Sildam ütles, et pärast aprilli, kui riigieelarve strateegia kokku lepiti, on aeg natuke edasi läinud ning uue eelarve kontekstis arutatakse kindlasti selle üle, kas siiski peaks alkoholiaktsiisi langetama, eriti, kuna tegu on valimiste-eelse eelarvega.

"Kindlasti tuleb valitsuses jutuks kütuse- ja elektriaktsiis, nende võimalik alandamine," lisas ta.

Samost juhtis tähelepanu sellele, et peaminister Jüri Ratas tunnistas sel nädalal, et valitsus on aktsiiside tõstmisel vigu teinud. "Ma olen aru saanud, et kõigil kolmel koalitsioonipartneril on soov midagi aktsiisidega ette võtta. Küsimus on, kui palju ja millistega," lausus ta.

Seitse protsenti Eestis tarbitavast diislikütusest tangitakse Lätist ning Samosti sõnul näitab rahandusministeeriumi analüüs, et kui viia aktsiis Lätiga võrreldavale tasemele ja arvestada sisse efekt, et taas hakataks diislit Eestist tankima, oleks kaotus riigieelarvele 80-100 miljonit eurot ehk väga suur summa. Enamik eraautojuhte kasutavad aga kütusena bensiini ning Lätist tangitakse sellest vaid üks protsent.

"Ehk bensiiniaktsiisi ühtlustamine Lätiga oleks täpselt kümme korda odavam - 8-10 miljonit eurot. Populaarne ja laiu inimeste hulki puudutav otsus oleks viia bensiiniaktsiis Läti tasemele. Aga see ei annaks seda tulemust, et Eesti maksutulud ei liiguks enam Läti riigieelarvesse. Ja loomulikult ei kõrvalda see Lätipoolse aktsiisiturismi põhikomponenti, milleks on alkoholiaktsiis," tõdes Samost.

Ta pakkus välja, et kui valitsus keskenduks alkoholiaktsiisi puhul turismistatistikale, mille järgi soomlased on hakanud vähem Eestis käima, mis on halb kogu Eesti majandusele, ning seaks aktsiise langetades sihiks Soome tasandi ja jätaks kõrvale Läti oma, suudaks ka sotsid oma näo säilitada.

Sildam küsis, kas see pole liiga lihtsustatud lähenemine, et langetame alkoholiaktsiisi ja soomlased tulevad tagasi. "Mingid inimesed on rääkinud ka sellest, et soomlased on hakanud vähem Eestis käima, kuna juuksur on kallinenud, kosmeetikute hinnad tõusnud. Neid ei saa valitsus reguleerida," lausus ta.

Rahandusministeerium tutvustab teisipäeval suvist majandusprognoosi ning eelarvearutelusid peetakse septembri jooksul. Riigieelarve tuleb valitsusele seaduse kohaselt üle anda septembri lõpuks.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: