Lauri Isotamm: Luminori tehing toob kliendile paremad pakkumised ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1536829860000 | amCalendar}}
Nordea - Luminor. Liivalaia kontor.
Nordea - Luminor. Liivalaia kontor. Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Investor Lauri Isotamm ütles Luminori ja Blackstone'i tehingu kohta, et Eesti kontekstis on see epohhiloov, Balti vaates aga trendi kinnitav.

Isotamm kirjutas sotsiaalmeedias, et nüüd on juba kaks Baltikumi juhtivat panka USA erakapitalil põhinevate investeerimisfondid käes: Citadele ja Luminor.

Mida see panganudsturul täpselt kaasa toob, on Isotamme sõnul veel vara hinnata, kuid ta pakkus välja kolm muutust.

Esiteks läheb konkurents oluliselt teravamaks. Tema hinnangul ei osta Blackstone ja teised erakapitali investeerimisfondid asju selleks, et neid niisama hoida.

"Tüüpiliselt on eesmärk agressiivne kasv, millele järgneb exit 3-5 aasta perspektiivis. Kasvu jaoks on vaja bilansi mõlemat poolt - laene ja deposiite. Neid minnakse jõuliselt turult tooma. See tähendab paremaid pakkumisi klientidele," prognoosib ta.

Samas kasvab Isotamme hinnangul finantssektori risk - kasvab nii konkurentsivõitluse tagajärjel potentsiaalselt langeva varade kvaliteedi kui omanike tausta tõttu.

"Kui Rootsi pihustunud omanikeringiga suurpangad käitusid 10 aaasta tagusele kriisile reageerides üsna vaoshoitult, siis private equity on oluliselt radikaalsema vaatega. Probleemsed varad restruktureeritakse pigem kiiresti, tükeldatakse, müüakse, suletakse kui vaja," selgitas ta. "Makro- ja poliitilist vaadet pole mõtet siia segada. Rootslased tegid (ka) poliitikat, ameeriklased teevad äri."

Tehing võib Isotamme hinnangul kasvada korralikuks hilisemaks IPO-ks. "Kui tehing toimus tõesti tasemelt p/b ca 1 [aktsia hind jagatud raamatupidamisliku väärtusega], siis siin on kõvasti potentsiaali. Vaadates peer groupi, mis kaupleb täna kohati oluliselt kõrgemal (Swed 1,8, SEB 1,4), siis siin on ruumi."

Aare Tammemäe: hea uudis ettevõtjatele ja eraisikutele

Kapitaliturgude eksperdi Aare Tammemäe ütles, et tegemist on suurima erakapitalifondi investeeringuga nii Eesti kui ka Baltikumi ajaloos.

"Blackstone soovib finantsinvestorina Luminori kasvatada ning see võib kohalikule pangandusturule, mis Danske lahkumisega ühe tegija kaotas, värskeid tuuli tuua. See on hea uudis ettevõtjatele ja eraisikutele, sest konkurents Baltikumi pangandusturul on selle tehingnuga taas teravamaks muutunud ning Põhjamaade pankade kõrvale tekib Blackstone'i poolt omatud Luminori näol võimekas panganduskontsern," rääkis Tammemäe.

"Blackstone kvaliteetinvestorina näitas selgelt ära, et tavapangandust kasvusektorina ei saa veel maha kanda – traditsioonilisel pangandusel on endiselt kasvuruumi," lisas ta.

Eesti finantsinspektsioon teatas neljapäeval, et USA päritolu finantsasutuse Blackstone poolt juhitud fondid kavatsevad omandada enamusosaluse Nordea ja DNB ühinemisel tekkinud Luminor grupis.

Finantsinspektsioon teatas, et hindab koos Euroopa Keskpangaga kavandatava omandaja vastavust seaduse nõuetele ning alles seejärel saab tehingu lõpule viia.

"Kindlasti lisab Blackstone Balti pankade omandistruktuuri mitmekesisust," ütles finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler. "Samaväärselt oluline on omandistruktuuri läbipaistvus ja stabiilsus."

Tehingu tulemusel omandavad Blackstone'i erakapitali investeerimisfondid Luminoris 60-protsendilise osaluse. Luminori senised omanikud Nordea Bank AB ja DNB Bank ASA säilitavad tehingujärgselt kumbki 20-protsendilise osaluse. Tehingu maht on hinnanguliselt üks miljard eurot.

Täiendavalt käivad läbirääkimised Nordea ja Blackstone´i vahel Nordea 20-protsendilise osaluse väljaostmiseks lähiaastatel.

Tegemist on üleilmselt viimase aastakümne suurima erakapitalifondi investeeringuga universaalpanka ning iseseisvuse taastamise järgse perioodi suuruselt teise finantssektori ostutehinguga Baltikumis.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: