Blackstone'i väljumisstrateegia jääb tõenäoliselt seotuks Luminori IPO-ga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

USA investeerimis- ja finantsnõustamisfirma Blackstone
USA investeerimis- ja finantsnõustamisfirma Blackstone Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Luminori panga ja maailma suurima erakapitalifondi Blackstone tehinguga kursis olev allikas ütles ERR-ile, et fond pole enda jaoks seadnud kindlat tähtaega investeeringust väljumiseks, kuid tõenäoliselt toimub see IPO ehk aktsiate börsil noteerimise käigus.

Miljardiinvesteering Luminori sündis seetõttu, et Balti pangandusturg on võrreldes teiste Euroopa turgudega piisavalt atraktiivne. Samuti on turg kontsentreeritud ning USA ja Lääne-Euroopaga võrreldes alahinnatud. Selle kõige tõttu näeb Blackstone turgu kasvava ja kasumlikuna, selgitas allikas.

Tehingu heakskiidu korral soovib uus omanik olla tehnoloogia ja ressurssidega toetav Luminori juhtide valitud strateegiale saada Balti turul iseseisvaks pangaks ja olla tugev konkurent Põhjamaade pankadele. Samuti peaks Luminorist saama alternatiiv jaesegmendis piirkonna juhtivatele ettevõtetele.

Allika sõnul jätkab Luminori juhtimist senine meeskond ning otseselt ei plaani Blackstone sellesse sekkuda, andes pigem tuge vajalikule transformatsioonile, mis on seotud uue ühise platvormi kasutuselevõtu ja teenuste väljatöötamisega.

Kuigi Blackstone'i üldine strateegia on väljuda investeeringutest 5-7 aasta jooksul, pole Luminorist väljumise tähtaega seatud, kuid kõige tõenäolisem väljumisstrateegia on IPO ehk aktsiate esmane avalik pakkumine.

Luminori juht Erkki Raasuke ütles neljapäeval, et börsileminekuni kulub veel vähemalt neli aastat.

Eesti finantsinspektsioon teatas neljapäeval, et USA päritolu finantsasutuse Blackstone poolt juhitud fondid kavatsevad omandada enamusosaluse Nordea ja DNB ühinemisel tekkinud Luminor grupis.

Finantsinspektsioon teatas, et hindab koos Euroopa Keskpangaga kavandatava omandaja vastavust seaduse nõuetele ning alles seejärel saab tehingu lõpule viia.

Tehingu tulemusel omandavad Blackstone'i erakapitali investeerimisfondid Luminoris 60-protsendilise osaluse. Luminori senised omanikud Nordea Bank AB ja DNB Bank ASA säilitavad tehingujärgselt kumbki 20-protsendilise osaluse. Tehingu maht on hinnanguliselt üks miljard eurot.

Täiendavalt käivad läbirääkimised Nordea ja Blackstone´i vahel Nordea 20-protsendilise osaluse väljaostmiseks lähiaastatel.

Tegemist on üleilmselt viimase aastakümne suurima erakapitalifondi investeeringuga universaalpanka ning iseseisvuse taastamise järgse perioodi suuruselt teise finantssektori ostutehinguga Baltikumis.

Luminor asutati 2017. aasta sügisel Nordea ja DNB Baltimaade üksuste ühendamisel. Luminor on Baltikumis suuruselt kolmas finantsteenuste pakkuja, omades 23-protsendilist laenude turuosa, 15 miljardi euro suurust varade kogumahtu, 64 kontorit ja annab tööd ligikaudu 3000 inimesele. Luminori laenuportfelli maht on 12 miljardit eurot ja klientide hoiuste maht on enam kui kaheksa miljardit eurot.

Blackstone on üks maailma juhtivaid investeerimisfirmasid. Tema varahaldustegevuse portfelli maht on 439 miljardit dollarit ning see hõlmab investeerimisfonde, mis keskenduvad börsivälistele ettevõtjatele, kinnisvarale, riigivõlakirjadele, börsil noteeritud ettevõtjatele, mitteinvesteerimisjärgu võlakirjadele, reaalvarale ja järelturgudele kogu maailmas.

Luminor pank kuulub Euroopa Keskpanga otsese järelevalve alla. Euroopa Keskpank on andnud loa Luminori krediidiasutuste ühinemiseks selliselt, et panga peakontor saab olema Eestis ning Lätis ja Leedus osutatakse teenust läbi filiaalide.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: