Lepik: Luminorilt on oodata agressiivsust turuosa võitmisel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kristjan Lepik
Kristjan Lepik Autor/allikas: ERR

Erakapitalil põhinevad investeerimisfirmad nagu Luminaris enamusosalust ostev Blackstone on enamasti agressiivsed ja seda ilmselt ka siinse panganduse turuosa mõttes, ütles finantsanalüütik Kristjan Lepik.

Lepik kirjutas sotsiaalmeedias, et DNB ja Nordea kokkupanek ning Luminori loomine oli juba märk, et soov on turult lahkuda.

Blackstone'i kohta märkis Lepik, et nende kui private-equity osalise huvi ei ole pikaajaline osalus, vaid eesmärk on umbes kolme kuni viie aasta jooksul exit teha ehk osalus uuesti maha müüa.

"Ju siis näevad, et said varad piisavalt odavalt kätte ning siia oma exceli-mudelite pealesaatmisel kasumlikkus saab kasvada. Kuna [aktsiate] hind oli tõenäoliselt raamatupidamisliku väärtuse lähedal, on Blackstone loogika täitsa arusaadav, kui just turg ära ei kuku," kirjutas Lepik.

"Private-equity on selliste diilide puhul sageli väga agressiivne, mis tähendab nii protsesside jõulist muutmist kui tõenäoliselt ka agressiivsust turuosa mõttes," lisas ta ja tõi esile Swedbanki ja SEB passiivsust, mis näitab, et turul on selgelt ruumi.

Lepik tõi välja, et kinnisvaraturg on Eestis niigi kuum ja Luminori eeldatav agressiivsus valab veelgi õli tulle.

Skandinaavia pankade viimase viie aasta ükskõiksus Baltikumi turgude suhtes Lepiku hinnangul muutub. "Karma eksisteerib ja need Skandinaavia pangad saavad nüüd karistuseks Rootsi kinnisvaramulli lõhkemise."

Eesti finantsinspektsioon teatas neljapäeval, et USA päritolu finantsasutuse Blackstone poolt juhitud fondid kavatsevad omandada enamusosaluse Nordea ja DNB ühinemisel tekkinud Luminor grupis.

Finantsinspektsioon märkis, et hindab koos Euroopa Keskpangaga kavandatava omandaja vastavust seaduse nõuetele ning alles seejärel saab tehingu lõpule viia.

"Kindlasti lisab Blackstone Balti pankade omandistruktuuri mitmekesisust," ütles finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler. "Samaväärselt oluline on omandistruktuuri läbipaistvus ja stabiilsus."

Tehingu tulemusel omandavad Blackstone'i erakapitali investeerimisfondid Luminoris 60-protsendilise osaluse. Luminori senised omanikud Nordea Bank AB ja DNB Bank ASA säilitavad tehingujärgselt kumbki 20-protsendilise osaluse. Tehingu maht on hinnanguliselt üks miljard eurot.

Täiendavalt käivad läbirääkimised Nordea ja Blackstone´i vahel Nordea 20-protsendilise osaluse väljaostmiseks lähiaastatel.

Tegemist on üleilmselt viimase aastakümne suurima erakapitalifondi investeeringuga universaalpanka ning iseseisvuse taastamise järgse perioodi suuruselt teise finantssektori ostutehinguga Baltikumis.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: