Autoettevõtjate hinnangul võiks Tallinna bussijaama viia Ülemistele

Foto: Siim Lõvi /ERR

Autoettevõtete liit soovib, et riik ja Tallinna linn asuksid planeerima bussijaama viimist Ülemistele, kuhu tulevikus rajatakse Rail Balticu lõppjaam. Ideed pooldab ka Tallinna tehnikaülikooli logistikaprofessor Dago Antov, kuid praeguse Tallinna bussijaama omanikfirma mõtet ei toeta.

Autoettevõtete liit saatis majandusminister Kadri Simsonile kirja, milles palub alustada arutelu teemal, kas Tallinna bussijaam võiks asuda Ülemistel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Liidu direktor Villem Tori põhjendab ümberkolimist sellega, et juba praegu on reisjate harjumused muutunud ja ühistranspordi kasutamist peaks tegema veelgi mugavamaks.

"Inimesed tulevad kaugliinidega ja väljuvad juba lennujaamas, tulevad ka lennujaamast peale. Tallinna linn on mugava ühenduse kesklinnaga trammliikluse näol juba teinud. Ülemistele saabuvad rongid, lennukid ja inimestele ümberistumine ühelt veoliigilt teisele on küllaltki mugav ja nad saavad seda kasutada ühes kohas," selgitas Tori.

TTÜ logistikaprofessor Dago Antov on Rail Balticu tellimusel reisjate liikumisi uurinud ja leidnud, et bussijaama kolimine Ülemistele annaks ühistranspordisõlmele juurde umbes 40 protsenti reisjatest.

"Eelkõige see asukoht oma logililises mõttes on heas paigas. See on koht, kuhu juba täna tuleb raudtee, sinna tuleb tramm, lennujaam on kiviviske kaugusel ja tegelikult kõik kolm suuremat peamagistraali - Narva mnt, Tartu mnt ja Pärnu mnt - on ka sinna päris kenasti ühendatud nii, et reisjate huvisid arvestades, on minu meelest väga vahva asi," rääkis Antov.

Bussifirma Lux Express, mille emafirma Mootor Grupp omab praegust Tallinna bussijaama, leiab, et Ülemiste on südalinnast liiga kaugel ja see ei vasta reisjate ootustele.

"Kui me täna küsime oma reisjate käest tagasisidet Tallinna bussijaama asukoha kohta, siis pigem sellega ollakse rahul. Me oleme isegi mõelnud, kas mingite lisapeatustega reisjat viia südalinna või mitte. Ja kui me vaatame lähiriikides, kus bussijaamad asuvad, siis bussijaam reeglina on linna südames," kommenteeris Lux Ekspressi kliendikogemuse juht Paul Kristjan Lilje.

Tallinna linnapea Taavi Aas kinnitas ERR-ile, et Ülemistele suure ühistranspordikeskuse rajamine on igati loogiline, küsimus on ainult rahas.

Praeguste plaanide kohaselt peaks Rail Balticu ehitustööd lõppema 2025. aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: