Ülemiste terminali kavandamine algab aasta hakul, valmimiseks kulub kuus aastat

Ülemiste terminali võidutöö
Ülemiste terminali võidutöö "Light Stream". Autor/allikas: Zaha Hadid Architects ja osaühing Esplan

Rail Balticu Ülemiste terminali projekteerimistöid alustatakse eeldatavasti juba jaanuaris ning kasutusvalmis peab kogu terminal olema 2026. aastaks, mil valmib ka ülejäänud Rail Balticu taristu.

Rail Baltic Estonia OÜ tehniline juht Anvar Salomets ütles ERR-ile, et Ülemiste ühisterminali projekteerimishanke võitnud Zaha Hadid Architects ja OÜ Esplan alustavad terminali projekteerimistöödega järgmise aasta esimeses kvartalis ehk niipea, kui leping on sõlmitud. Eeldatavalt toimub see jaanuaris.

Selle aasta alguses omandas riik RB Ülemiste ühisterminali alal paiknenud 16 boksiga garaaži. Kas aga terminali jaoks veel eramaid tuleb omandada, selgub Salometsa sõnul konkreetsest projekteerimislahendusest.

Möödunud aastal tegi Eesti autoettevõtete liit majandusministrile ettepaneku kolida Tallinna bussijaam ümber Ülemistele. Tallinna linnavalitsus leidis toona, et bussijaam peaks siiski jääma oma praegusesse asukohta Lastekodu tänaval. See, kas bussijaam Ülemistele kolib või mitte, ei ole Salometsa sõnul siiani selge.

"Tõsi on, et projekteerija peab esikiisi tasandil ühisterminali ühe osana lahendama ka võimaliku bussiterminali. Seda, milliseid otsuseid tehakse tänase bussijaama asukoha kohta, ei ole paraku meil voli öelda. Tänane bussijaam on eraomanduses ja neid otsuseid langetatakse mujal. Projektis tuleb aga selline valmisolek ette näha ja sellega arvestada," sõnas ta.

Kogu terminal peab kasutusvalmis olema aastaks 2026 ehk ajaks, mil ka ülejäänud Rail Balticu taristu valmib.

Terminali rajamine maksab majandusministeeriumi Rail Balticu projekti koordinaatori Kristjan Kaunissaare sõnul 40 miljonit eurot.

Rajatavast Ülemiste ühisterminalist peaks saama nii piirkonna ühistranspordisõlm kui tõmbekeskus. Ühisterminali arhitektuurne idee lahendab nii terminalihoone kui sellega piirneva ala. Jalakäijate ja kergliikluse jaoks luuakse piirkonda raudteealune ühendus.

Terminali võidutöö valiti välja rahvusvahelisel ideekonkursil, kus osalenud töödega saab kuni aasta lõpuni tutvuda Tallinna lennujaama galeriis.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: