Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA president hoiatas tragöödia eest Idlibis

{{1536025680000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

USA president Donald Trump hoiatas esmaspäeval Süüria valitsusvägesid seoses Venemaa ja Iraani toetatud pealetungiga Idlibi provintsis, mis võib vallandada humanitaartragöödia.

"President Bashar al-Assad ei tohiks vastutustundetult Idlibi rünnata. Venelased ja iraanlased teevad ränga vea, kui osalevad selles võimalikus humanitaartragöödias," manitses Trump.

"Sajad ja tuhanded võivad hukkuda. Ärge laske sellel juhtuda," lisas president.

Süüriasse visiidile saabunud Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif ütles esmaspäeval, et Idlib tuleb "terroristidest puhastada" ja kogu riigi loodeosas asuv provints uuesti valitsuse kontrolli alla anda.

Süüria režiimiväed valmistuvad koos liitlastega ründama Idlibi, mis on opositsiooni viimane suur tugipunkt riigis.

"Süüria territoriaalne terviklikkus tuleb taastada, kõik rahvusrühmad peaksid alustama ühtse ühiskonnaga ülesehitusprotsessi ning põgenikud peaksid oma kodudesse tagasi pöörduma," ütles Zarif.

Zarif kohtus Damaskuses äsja Moskvast naasnud Süüria välisministri Walid al-Moallemiga ja president Assadiga. Zarif külastas Süüriat vahetult enne Iraani, Türgi ja Venemaa tippkohtumist, kus peateemaks on samuti olukord Idlibis.

Valge Maja: Süüria keemiarelvarünnaku korral reageerib USA kiiresti

Washington hoiatas teisipäeval Damaskust, et USA reageerib "kiiresti ja kohaselt", kui Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiim peaks kasutama oma rahva vastu keemiarelvi.

Valge Maja edastas hoiatuse ajal, mil Süüria režiim valmistub ründama mässuliste viimast kantsi Idlibi provintsi. ÜRO hinnangul võib see kaasa tuua humanitaarkatastroofi.

"Olgem selged, meie kindel seisukoht on endiselt see, et kui president Bashar al-Assad otsustab uuesti kasutada keemiarelvi, siis USA ja tema liitlased reageerivad kiiresti ja kohaselt," ütles Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders avalduses.

Kreml: Süüria väed valmistuvad lahendama terrorismiprobleemi Idlibis

Kreml teatas teisipäeval, et Süüria valitsusväed valmistuvad lahendama "terrorismi" probleemi riigi viimases mässuliste kantsis Idlibis, vihjates pealetungi peatsele algusele.

"Me teame, et Süüria relvajõud valmistuvad seda probleemi lahendama," ütles Kremli pressisekretär Dmitri Peskov pressibriifingul, nimetades Idlibit "terrorismitaskuks".

Samas ei avaldanud Vene presidendi Vladimir Putini pressiesindaja pealetungi ajakava.

Idlibis on Kremli pressisekretäri sõnul arvukalt "terroriste", kelle tegevus "viib olukorra üldise destabiliseerimiseni". "See õõnestab katseid lükata olukorda poliitilise ja diplomaatilise lahenduse suunas ja mis kõige tähtsam, kujutab endast tähtsat ohtu meie ajutistele rajatistele," sõnas ta.

Venemaal on Süürias Tartusi provintsi samanimelises linnas mereväebaas ja Latakia provintsis Hmeimis õhuväebaas.

"Te teate, et meie baase ähvardavad mehitamata õhusõidukid tulevad just sellest piirkonnast", lausus Peskov.

Tema sõnul tuleb sellega probleemiga kahtlemata tegeleda.

Peskovi sõnul on Idlib peamine päevakorrapunkt Putini, Iraani presidendi Hassan Rouhani ja Türgi riigipea Recep Tayyip Erdoğani reedesel kohtumisel Teheranis.

USA president Donald Trump hoiatas esmaspäeval Süüria valitsusvägesid seoses Venemaa ja Iraani toetatud pealetungiga Idlibi provintsis, mis võib vallandada humanitaartragöödia.

Peskov ütles Trumpi hoiatust kommenteerides, et "üldised hoiatused, mis jätavad tähelepanuta äärmiselt ohtliku ja negatiivse potentsiaali kogu Süüria olukorrale, ilmutavad end mittetäielikus ja piiratud lähenemises".

Vene välisminister Sergei Lavrov kutsus eelmisel kolmapäeval Läänt mitte segama terroritõrjeoperatsiooni Idlibis ja ütles, et Venemaa ja Süüria mässulisi toetava Türgi vahel valitseb täielik poliitiline teineteisemõistmine.

Vaatlejate sõnul alustas Venemaa teisipäeval pärast kolmenädalast pausi taas õhurünnakuid Süüria mässuliste positsioonidele Idlibis.

Süüria president Bashar al-Assad hoiatas juulis, et tema eesmärk on vallutada tagasi Türgiga piirnev Idlibi provints riigi loodeosas, mis on mässuliste kontrolli all alates 2015. aastast. Umbes 60 protsenti provintsist on pühasõdalaste juhitava alliansi Hayat Tahri al-Shami (HTS) käes, ülejäänud territooriumid on rivaalitsevate opositsioonirühmituste käes. Süüria režiimi käes on mõned alad Idlibi lõunaosas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: