Teheranis algas kolmepoolne kohtumine Idlibi kriisi teemal

{{1536323460000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Teheranis algas reedel Iraani, Venemaa ja Türgi tippkohtumine, mis tõenäoliselt otsustab Süüria viimase mässuliste kantsi Idlibi provintsi saatuse.

Iraani president Hassan Rouhani võõrustab Vene riigipead Vladimir Putinit ja Türgi presidenti Recep Tayyip Erdoğani.

Erdoğan püüab ära hoida või vähemalt pisendada oodatavat Süüria valitsusvägede pealetungi Idlibile, mis võib vallandada järjekordse põgenikevoolu üle piiri Türki.

President Bashar al-Assadi režiimi toetajad Venemaa ja Iraan on lubanud kõik "terroristid" välja kihutada ning president ise on tõotanud kogu riigi taas režiimile allutada.

Erdogan hoiatas taas veresauna eest Idlibis

Erdoğan hoiatas reedel taas veresauna eest Süüria mässuliste viimases kantsis Idlibis, kus valitsusväed suurpealetungiks valmistuvad.

"Me ei soovi eales, et Idlib veresaunaks kujuneb," lausus Erdoğan Teherani tippkohtumisel oma Iraani ja Vene ametivendadega.

"Igasugune praegune või tulevane rünnak Idlibile lõpeb katastroofi, tapatalgute ja väga suure humanitaartragöödiaga."

Erdoğan ärgitas pärast Venemaa äsjaseid õhurünnakuid mässuliste positsioonidele piirkonnas relvarahu kehtestama.

"Kui me suudame siin vaherahu tagada, siis on see tippkohtumise üks kõige tähtsamaid samme, see kergendaks tõsiselt tsiviilisikute olukorda," lisas Türgi president.

Rouhani: Idlibis tuleb terrorismiga võidelda

Iraani president Hassan Rouhani ütles reedel, et Süüria mässuliste kantsis Idlibi provintsis tuleb paratamatult terrorismiga võidelda, kuid manitses hoiduma põletatud maa taktikast.

"Võitlus terrorismiga Idlibis on vältimatu osa Süürias rahu ja stabiilsuse taastamise missioonist," märkis Rouhani.

"Aga see võitlus ei tohi põhjustada tsiviilelaninikele kannatusi ega viia põletatud maa poliitikani," lisas ta.

Putin: Süüria valitsusel on õigus kogu oma territoorium tagasi võtta

Süüria valitsusel on täielik õigus kogu oma territoorium tagasi võtta, ütles Vene president Vladimir Putin reedel Teherani tippkohtumisel, mis tõenäoliselt otsustab mässuliste viimase kantsi Idlibi provintsi saatuse.

"Süüria seaduslikul valitsusel on õigus ja ta peab lõppkokkuvõtes võtma kontrolli alla kogu oma riigi territooriumi," ütles Putin.

Putini sõnul on võimalik ka rahu sõlmimine mõne ülestõusurühmitusega.

"Me arutasime konkreetseid meetmeid Idlibi pingelõdvendustsooni etapiviisiliseks stabiliseerimiseks, mis kätkeb endas võimalust tega rahu nendega, kes on valmis dialoogiks," ütles Putin pärast tippkohtumist.

Vaatluskeskus: Vene õhurünnakutes Idlibis hukkus inimesi

Süürias Idlibis hukkus reedel Vene õhurünnakutes kaks inimest, teatas Londonis baseeruv vabaühendus.

Reede hommikul korraldatud õhurünnakud tabasid mässuliste positsioone Idlibi edelaosas, märkis Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Sihtmärkide seas oli džihadistlik relvarühmitus Hayat Tahrir al-Sham (HTS) ning Ahrar al-Sham, lisati avalduses.

Hobaiti piirkonnas hävitati üks Ahrar al-Shami sihtmärk, tapeti üks rühmituse võitleja ja vigastati 14. Rünnakus hukkus ka üks lambakarjus.

"Rünnaku eesmärk oli hävitada mässuliste kaitserajatis," sõnas Vaatluskeskuse juht Rami Abdel Rahman.

HTS-i kontrolli all on rohkem kui pool Idlibi provintsist. Ülejäänud provintsi territoorium on erinevate relvarühmituste nagu Ahrar al-Sham valduses.

Süüria valitsusväed on hõivanud ala Idlibi kaguosas.

Venemaa teatas neljapäeval, et kavatseb jätkata Idlibis ja mujal Süürias "terroristide" tapmisega, eesmärgiga tagada riigis rahu.

Abiorganisatsioonide teatel võib sõjaline pealetung Idlibis viia Süüria kodusõja seni ühe suurima humanitaarkriisini. Provintsis ja sellega piirnevatel mässuliste kontrolli all olevatel territooriumitel elab umbes kolm miljonit inimest, kellest pooled on sisepagulased teistest Süüria regioonidest.

Prantsusmaa hoiatab humanitaarplahvatuse eest Idlibis

Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian hoiatas neljapäeval humanitaarplahvatuse eest Süüria mässuliste viimases kantsis Idlibi provintsis, mida valitsusväed valmistuvad ründama.

"Bashar al-Assadi režiim tahab Idlibi sõjaliselt ära võtta ja me hoiatame kõiki asjaosalisi humanitaarplahvatuse eest, mille see võib põhjustada," ütles Ateenas töövisiidil viibiv Le Drian.

Ta kirjeldas enklaavi, kuhu on koondunud erinevad mässulised rühmitused ja ka mitmed terrorinimekirja kantud džihadistide ühendused, kui "nii humanitaarses kui julgeoleku mõttes tiksuvat aegpommi".

Idlibisse on koondunud tsiviilelanikud, põgenikud, relvarühmitused ja terroristlikud rühmitused, loetles minister.

Le Drian rõhutas, et Prantsusmaa ei aktsepteeri mingil juhul keemiarelva kasutamist, mida on valitsusvägede pealetungil võimalikuks peetud.

USA kutsus peatama sõjalist operatsiooni Idlibis

USA kutsus kolmapäeval Süüria režiimi ja selle toetajaid peatama plaane täiemahulise sõjalise operatsiooni läbiviimiseks mässuliste käes olevast Idlibi provintsis.

"Olukorras, kus miljoneid tsiviilisikuid ähvardab risk, on pealetung Idlibile hoolimatu eskalatsioon," teatas USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley avalduses. "Režiim ja selle toetajad peavad peatama oma sõjalise kampaania kõigis selle vormides ja andma ÜRO juhitud poliitilisele protsessile võimaluse edu saavutada."

ÜRO Julgeolekunõukogu arutab Idlibi olukorda reedel pärast seda, kui peasekretär António Guterres hoiatas täiemahulise sõjalise pealetungi korral "humanitaarkatastroofi" eest provintsis, kus elab kolm miljonit inimest.

Venemaa jätkas teisipäeval 22-päevase vaheaja järel õhurünnakuid mässuliste positsioonidele Idlibis ning tunnistas kolmapäeval, et on õhurünnakuid uuesti alustanud.

Haley ütles kolmapäeval pressikonverentsil, et Venemaa ja Süüria režiim peavad rünnaku korral Idlibile säästma tsiviilisikuid. "See on traagiline olukord ja kui nad tahavad jätkata Süüria ülevõtmise kursil, võivad nad seda teha." 

"Aga nad ei saa teha seda keemiarelvadega ega oma rahvast rünnates," sõnas Ühendriikide diplomaat.

Julgeolekunõukogu kümme mittealalist liiget väljendasid eraldiseisvalt "tõsist muret" võimaliku sõjalise operatsiooni pärast Idlibis ja kutsusid Süüria valitsust "võtma prioriteediks tsiviilisikute kaitse".

ÜRO Süüria erisaadik Staffan de Mistura plaanib pidada järgmisel nädalal Süüria režiimi peamiste toetajate Iraani ja Venemaa ning opositsiooni toetava Türgi esindajatega kõnelusi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: