Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa süüdistas oma sõjalennuki allatulistamises taas Iisraeli

Vene kaitseministeerium süüdistas pühapäeval taas Iisraeli Vene sõjalennuki allatulistamise põhjustamises Süüria vete kohal.

Esmaspäeva hilisõhtul tulistas Süüria õhutõrje alla Hmeimimi sõjaväebaasi teel olnud Vene sõjaväelennuki Il-20, hukkus 15 Vene sõjaväelast. Vene kaitseministeerium teatas teisipäeva hommikul, et Süüria õhutõrje tulistas lennuki alla Iisraeli süül pärast seda, kui Iisraeli lennukid olid surunud selle Süüria õhutõrje tulejoonele.

Iisraeli sõjalennukid olid enne seda andnud Süüria Latakia provintsis õhulööke Süüria režiimivägede taristule.

Iisraeli sõjaväe teatel ei kanna juudiriigi relvajõud vahejuhtumi eest vastutust, sest selle hävitajad olid Vene lennuki allatulistamise ajaks Süüria õhuruumist lahkunud.

Vene president Vladimir Putin pehmendas hiljem Moskva kriitikat Iisraeli aadressil, öeldes, et lennuki allatulistamiseni viis "traagiliste, juhuslike sündmuste ahel".

Pühapäeval teatas Vene kaitseministeerium vahejuhtumi esialgseid uurimistulemusi tutvustades aga, et Süüria Latakia rannikuprovintsi kohal lennanud Iisraeli hävitaja kasutas Süüria õhutõrje eest varjudes Vene lennukit teadlikult kilbina.

"Me usume, et Iisraeli õhujõud ja need, kes langetasid nende tegude kohta otsuseid, on täielikult süüdi Vene lennukiga Il-20 juhtunud tragöödias," ütles kaitseministeeriumi pressiesindaja kindralmajor Igor Konašenkov.

Konašenkovi sõnul näitasid Iisraeli piloodi teod "kas ebaprofessionaalsust või kuritegelikku hooletust" ning Iisraeli lennukite tegevus 17. septembri õhtul kujutas endast ohtu sõja- ja tsiviillennukitele.

Iisraeli ja Vene relvajõud on kasutanud kolm aastat oma operatsioonide lahus hoidmiseks spetsiaalset sideliini. Venemaa on pakkunud Süüria sõjas president Bashar al-Assadi vägedele õhutoetust, Iisrael on korraldanud Süüria õhutõrjerajatistele, Iraani sihtmärkidele Süürias ning šiialiikumisele Hizbollah mõeldud relvakonvoidele kümneid õhurünnakuid.

Iisraeli sõjaväelased on varem kiitnud sidekanali tõhusust, kuid Konašenkov süüdistas pühapäeval Iisraeli selle kasutamises Venemaa eksitamiseks oma plaanide kohta.

Vene sõjaväel ei õnnestunud Il-20 turvalisse kohta viia, sest Iisraeli valveohvitser jagas neil valeinfot, väites, et Iisrael korraldab operatsiooni Süüria põhjaosas, mitte Latakias, lausus Vene kindralmajor, lisades, et Vene võimudel on sellest vene keeles peetud vestlusest helisalvestis.

Konašenkovi sõnul kutsus Vene sõjavägi Süüria põhjaosas Idlibi relvarahutsooni vaadelnud Il-20 seejärel tagasi kodubaasi. Minut pärast seda ründasid Iisraeli sõjalennukid F-16 sihtmärke Süüria lääneosas Latakias, sõnas ta.

Kui Il-20 oli Latakia lähedal maandumiseks valmistumas, alustas üks F-16 Vene lennuki lähedal manöövreid, mida Süüria õhutõrje tõlgendas kordusrünnakuna ja mis viis lennuki allatulistamiseni, sõnas Vene kaitseministeeriumi esindaja.

Ta kurtis ka, et Iisrael on viimastel aastatel mitu korda viivitanud viimase minutini Venemaa teavitamisega oma operatsioonidest, seades seeläbi ohtu Vene lennukid.

Iisraeli teod on "ülimalt tänamatu vastus kõigele, mida Venemaa on viimasel ajal Iisraeli heaks teinud", lausus Konašenkov, mainides Venemaa jõupingutusi ohjeldada Iraani toetatud relvarühmitusi Süürias, muuhulgas juulikuist kokkulepet, mille järgi ei tohi nende võitlejad liikuda Iisraeli okupeeritud Golani kõrgendikele lähemale kui 85 kilomeetrit.

Vene kaitseministeeriumi pressiesindaja nimetas Iisraeli muresid Süüria vägedele tarnitava Vene "tundlikku" liiki relvastuse valedesse kätesse jõudmise üle alusetuks. "Vene Süüria väekontingent on Iisraeli palvel need mured korduvalt hajutanud," sõnas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: