"Välisilm" tegi ülevaate olukorrast Süürias

"Välisilm" tegi esmaspäevases saates ülevaate viimasest olukorrast Süürias ning stuudios kommenteeris teemat arabist Peeter Raudsik.

Sõda Süürias on kestnud seitse ja pool aastat ning on võimalik, et see hakkab nüüd jõudma lõppfaasi. Sõda on nõudnud üle poole miljoni inimese elu ning kardetavasti tuleb ohvreid juurde.

Bashar al-Assadi režiim on Venemaa ja Iraani abiga suutnud tagasi võtta peaaegu kogu Süüria territooriumi. Viimati kaks piirkonda lõunas Damaskuse kõrval ning nüüd on diktaator suunanud pilgu põhjaossa Idlibi provintsi, kuhu opositsioonivõitlejad on kogunenud. Süüria kirde- ja põhjaosa kontrollivad valitsevad kurdid, kelle territooriumi piir jookseb põhimõtteliselt mööda Eufrati jõge.

Süüria loodeosast väikese tüki on enda kontrolli alla võtnud Türgi, kes alustas jaanuaris võitlust süüria kurdide üksuste vastu ning on koos enda tekitatud või toetatud rühmitustega saanud kätte ala Afrini ümbruses.

Idlibi provintsis on praegu eri hinnangute kohaselt umbes 3,5 miljonit inimest. Aasta enne nn araabia kevade algust ehk 2010. aastal elas provintsis 1,4 miljonit inimest. Sõja eest on sinna põgenenud tsiviilisikud - ja ka võitlejaid, keda arvatakse olevat kümneid tuhandeid ning see on provintsi rahvaarvu tõstnud enam kui kaks korda.

Piirkond on muuhulgas tähtis ka seepärast, et selle lõunaosa juures on Latakia linn. Selle kõrval on Venemaa Hmeimimi õhuväebaas, mille kaudu liigutatakse Vene sõdureid ja tehnikat kodumaalt Süüriasse.

Huvitav fakt on seegi, et kogu Idlibi ümber on sõja osalised loonud vaatluspostid. Türgi ja Venemaa omasid on peaaegu võrdselt ning lisaks on eraldi ka iraanlaste omad.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: