President Kaljulaid kohtus Hiina riigipeaga

{{1537271520000 | amCalendar}}
Foto: Kersti Kaljulaidi Twitter

President Kersti Kaljulaid viibib sel nädalal töövisiidil Hiinas, kus ta teisipäeval kohtus Hiina presidendi Xiga.

Lisatud Hiina Kesktelevisiooni video.

Presidendi kantselei teatel olid kohtumisel teemaks kahe riigi koostöö ja kaubandussuhted ning e-kaubanduse areng. Samuti arutati Eesti kandideerimist ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks.

"Hiina on meie jaoks Aasia kõige olulisem kaubanduspartner. Ühelt poolt oskavad nad hinnata meie toidu head kvaliteeti, teisalt on viimastel aastatel jõuliselt lisandunud kogu e-kaubandus, mis pakub mõlemale riigile huvitavaid väljakutseid ja koostöökohti," ütles president Kaljulaid pärast kohtumist oma Hiina kolleegiga.

Vabariigi Presidendi sõnul on Eesti ja Hiina suhted praegu üle aegade parimas seisus, mille kinnituseks on lisaks kaubandussuhetele ka tihedad kontaktid kultuuris ja hariduses ning kasvav turistide hulk.

Riigipead arutasid kohtumisel ka laiemalt maailmakaubanduse olukorda. "Vaba ja kunstlike piiranguteta riikidevaheline kaubandus on väikestele majandustele ainus võimalus ning meie jaoks on oluline, kui võimalikult palju riike seda toetab," ütles president Kaljulaid pärast kohtumist.

Ühe teemana tõstatas meie riigipea kohtumisel ka Eesti kandideerimise ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks ning Eesti soovi rääkida senisest jõulisemalt küberjulgeolekust. Hiina on ÜRO julgeolekunõukogu üks viiest alalisest liikmest.

Xi: Hiina ja Eesti peaksid tõhustama pragmaatilist koostööd

Hiina ja Eesti peaksid tõhustama pragmaatilist koostööd, ütles Hiina president Xi Jinping kohtumisel Kaljulaidiga. "Igal riigil, hoolimata selle suurusest, on oma väärtus ja (iga riik) on rahvusvahelise kogukonna võrdne liige," ütles Xi ning ärgitas loobuma "džungliseadusest", kirjutas Hiina riiklik uudisteagentuur Xinhua.

Hiina edendab rahvusvahelisel areenil vastastikkust austust, võrdset kohtlemist, harmooniat mitmekesisuses ning vastastikku kasulikku koostööd riikide vahel, lisas Xi.

Xi nimetas Eestit hea geograafilise asendiga riigiks. Tema sõnul on Eesti ökoloogiline keskkond, roheline põllumajandus ja digitaalne majandus ainulaadsed ning Eesti osaleb rahvusvahelistes asjades aktiivselt.

Hiina loodab teha Eestiga koostööd kahepoolsete sidemete edendamiseks vastastikkuse austuse ja võrdse kohtlemise põhimõttest lähtudes, ütles Xi.

"Kaks poolt peaksid üles ehitama vastastikkuse poliitilise usalduse, viima omavahel kooskõlla algatuse "Üks tee, üks vöönd" ning Eesti riiklikud arengustrateegiad, tõhustama pragmaatilist koostööd ning rohkem läbi viima kõrgetasemelisi vahetusprogramme," lisas Xi.

Hiina on valmis tugevdama Eestiga koostööd Kesk- ja Ida-Euroopa ning Hiina koostöö raames, ütles Hiina president.

Eesti hindab kõrgelt seda, et Hiina kohtleb väikeriike nagu Eesti võrdselt, ütles Kaljulaid Xinhua vahendusel.

"Loodame tugevdada koostööd Hiinaga kaubanduse, e-kaubanduse, logistika ja muudes valdkondades ning laiendada vahetusprogramme," ütles Kaljulaid.

Kaljulaidi sõnul toetab Eesti multilateraalsust ja vabakaubandust, hindab Hiina tähtsat rolli maailma asjades, loodab Hiinaga tihedalt suhelda ja koordineerida tegevusi rahvusvahelisel areenil ning ühiselt kaitsta rahvusvahelisi reegleid ja korda, vahendas Xinhua.

President Kaljulaid on sel nädalal ametlikul visiidil Hiinas, kus kohtus president Xi-ga, osaleb Maailma Majandusfoorumi suvisel konverentsil ning kohtub ka peaminister Li-ga.  

Foto: presidendi kantslei

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: