Kivirähk: Keskerakond on Eesti poliitikataeva Põhjanael

Sotsioloog Juhan Kivirähk ning ajakirjanikud Anvar Samost ja Urmet Kook kommenteerisid ERR.ee veebisaates värskeid erakondade toetuse uuringu tulemusi. Juhan Kivirähk nimetas Keskerakonda selle stabiilse toetuse tõttu Eesti poliitikataeva Põhjanaelaks.

Septembrikuise uuringu järgi pääseks järgmisesse riigikogusse vaid neli erakonda, selgus rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest tuhande vastajaga küsitlusest.

Keskerakonda toetas septembris 28 ja Reformierakonda 27 protsenti valijatest.Kuu varasemaga võrreldes kasvas toetus Keskerakonnale ühe ja Reformierakonnale kahe protsendipunkti võrra. EKRE-t toetas septembris 17 protsenti valijatest, mis on kahe protsendipunkti võrra vähem kui augustis.  Sotside toetus oli 14 protsenti, mida on kolme protsendipunkti võrra enam kui augustis.

Lisaks juba aasta valimiskünnise alla jäänud Vabaerakonnale kukkus septembris künnise alla ka Isamaa toetus.

Juhan Kivirähk arvas, et nende seast võtab keegi liidrirolli ja saavutab künnise taseme. Tõenäoliselt on see Isamaa. Ta usub, et viis erakonda saab riigikokku, aga kuus kindlasti mitte.

Kivirähk nimetas Keskerakonna toetust fenomenaalseks. "Ma nimetan seda Põhjanaelaks. Keskerakonna toetus seisab paigal ja teiste toetusprotsendid selle ümber muutuvad," ütles ta.

Anvar Samost tõi välja, et Keskerakonna venekeelsete valijate seas on toetus langenud ning seda võib tema hinnangul seostada Narva volikogus toimunuga.
"Kõike seda on kompenseerinud eestikeelsete valijate toetuse paranemine," ütles Samost.

Nii Kivirähki kui ka Samosti sõnul mõjutas ka spiooniskandaal. Urmet Koogi sõnul hakkab Keskerakonna ja EKRE vahel välja kujunema selge vastandumine, millest kaotab kõige rohkem Reformierakond.

Kivirähk lisas, et EKRE valitud strateegia, et kõik on meie vastu ja meie oleme kõigi vastu on toonud kaasa selle ka nende inimeste kasvu, kes neid ei toeta.

Sotside toetuse tõusust rääkides ütles Urmet Kook, et see on märgiline muutus. Ma seletaksin seda ennekõike uute liitujatega. Sotside tõusus on kindlasti ka omajagu Indrek Tarandi effekti," sõnal Kook. Sellega nõustus ka Anvar Samost. Ta ütles viimane kuu on poliitiliselt väga aktiivne olnud.

Kivirähki sõnul ei pruugi sotside 14-protsendiline reiting olla nende jaoks piir.

Isamaa valimiskünnise alla langemise kohta ütles Kook, et Isamaa ei ole viimasel kuul üldse pildil olnud. "Me ei tea nende valimislubadusi. Samuti ei ole Isamaal näidata olnud uusi liitujaid. Kui sul ei ole ideid ja sul ei ole nimesid, siis on valijatel raske samastuda," lausus Kook.

Eelseisvad riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil 2019. aastal.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: