Uuring: Reformierakonna edu Keskerakonna ees kahanes märgatavalt

Kaja Kallas
Kaja Kallas Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Reformierakond on veel kõige suurema toetusega Eesti partei, kuid tema edu Keskerakonna ees kahanes septembris rohkem kui kaks korda, selgus BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emor kuu keskel läbiviidud küsitlusest.

Septembris toetas Reformierakonda 26,7 protsenti ja Keskerakonda 24,6 protsenti poliitilist eelistust omanud kodanikest, veel augustis toetas Reformierakonda 29,8 ja Keskerakonda 23,8 protsenti.

Toetuselt kolmas jõud on jätkuvalt Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, mida septembris eelistas 20 protsenti, EKRE toetus langes augustiga võrreldes 1,2 protsendipunkti.

Neljanda toetusega on Sotsiaaldemokraatlik Erakond, mida toetas septembris 12,5 protsenti. Augustis oli nende toetus 12,7 protsenti.

Ülejäänud erakonnad jäid valimiskünniseks olevast viieprotsendisest toetusest allapoole, märkimisväärne on siiski, et erakonnastumise plaanist teatanud poliitiline liikumine Eesti 200 tõusis populaarsuselt kuuendaks jõuks.

Isamaad toetas septembris 4,9 protsenti ja Eesti 200 eelistas 4,1 protsenti poliitilist eelistust omanud vastajatest.

Vabaerakonda pooldas 3,4 protsenti ja Eestimaa Rohelisi 3,2 protsenti.

Eesti Iseseisvuspartei toetus oli 0,4 protsenti ja Rahva Ühtsuse erakonnal 0,3 protsenti. Artur Talviku ja tema mõttekaaslaste loodava Elurikkuse Erakonna toetus oli 0 protsenti.

Kantar Emor näitab erakondade reitinguprotsente nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega "ei oska öelda" vastanute protsent elimineeritakse. Andmete näitamise selline viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega. Septembris oli "ei oska öelda" osakaal 23 protsenti, mis on 6,8 protsendipunkti vähem kui augustis. Maksimaalne statistiline viga ±2,9 protsenti.

Kokku küsitles Kantar Emor 12. - 20. septembrini veebiintervjuude meetodiga 973 kodanikku vanuses 18-84 aastat.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: