Ratas pöörab Keskerakonda eestikeelsete valijate poole

Jüri Ratas.
Jüri Ratas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Keskerakond on kaotanud aasta algusega võrreldes märkimisväärse osa oma venekeelsetest toetajatest, kuid kasvatanud samal ajal jõudsalt toetust eestikeelsete valijate seas. Keskerakonnas pettunud vene valijad on asunud toetama Reformierakonda ja sotsiaaldemokraate, kuid suur osa neist on liikunud ka poliitilise eelistuseta valijate rühma.

Keskerakonna toetajaskonnas on võrreldes teiste parteidega endiselt suur kaal venekeelsetel valijatel. Kuid võttes aluseks 2018. aasta jooksul ERR-i tellimusel Turu-uuringute AS-i tehtud küsitlused, ilmneb selge tendents - Keskerakond küll kaotab toetust venekeelsete valijate seas, kuid kasvatab eestikeelsete seas.

Jaanuarikuises Turu-uuringute küsitluses toetas Eesti venekeelsetest valimisõiguslikest kodanikest Keskerakonda 83 protsenti. Sellist toetust omas Keskerakond ka ajal, kui erakonna esimees oli Edgar Savisaar.

Suvekuudel langes Keskerakonna toetus venekeelsete valijate seas alla 80 protsendi - kõikudes 72 ja 77 protsendi vahel. Kuid septembris langes see suisa 65 protsendile, mis on üks madalamaid näitajaid erakonna ajaloos üldse.

Paradoksaalselt kasvas Keskerakonna toetus eestikeelsete valijate seas septembris aasta kõrgeimale tasemele, 18 protsendile. Näiteks aprillis oli Keskerakonna toetus eestlastest valijate seas vaid 12 ja märtsis 13 protsenti.

Et eestlastest valijaid on valijaskonnas oluliselt rohkem kui venekeelseid, ei kaotanud Keskerakond kuu varasemaga võrreldes ka üldtoetust ning säilitas Reformierakonna ees napilt liidripositsiooni.

Kuhu on Keskerakonna venekeelsed valijad läinud?

Jaanuaris, mil Keskerakond nautis 83 protsendi suurust toetust, leidis 14 protsenti vene valijatest, et nad valiks üksikkandidaati. Toetus teistele erakondadele oli marginaalne.

Septembris, mil Keskerakonna toetus venelaste seas langes 65 protsendile, toetas neist Reformierakonda 11 ning Sotsiaaldemokraatlikku erakonda üheksa protsenti.

EKRE toetus oli neli protsenti ehk protsendipunkti võrra tegelikult enam kui augustis. Seega ei vasta tõele EKRE juhtpoliitikute hinnang, et erakonna üldtoetus langes venekeelsete valijate kaotamise tõttu ja mille pärast tegi Mart Helme venekeelse Postimehe stuudios kummarduse vene valijatele.

Kuid on veel üks rühm, kuhu märkimisväärne osa Keskerakonna venekeelseid toetajaid liikus. Kui jaanuaris oli venekeelsetest valijatest 30 protsenti neid, kes ei omanud poliitilist eelistust või kes keeldusid seda avaldamast, siis jaanuaris oli neid juba 39 protsenti.

Ehk osa Keskerakonnas pettunud valijaid ei olegi leidnud endale alternatiivi. Samas pole see üldvalijaskonnas siiski nii märkimisväärne number, et võiks anda põhjust luua Keskerakonnale konkurendiks n-ö vene parteid.

Järgmised riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil 2019.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: