Uute erakondade tulekuks on pinnas soodne, enim peavad muretsema sotsid

{{1537457700000 | amCalendar}}
Foto: ERR

28 protsenti Eesti valimisealistest kodanikest leiab, et lisaks praegustele erakondadele oleks vaja Eesti poliitikamaastikule ühe või mitme uue erakonna teket. Eesti 200 ja Elurikkuse Erakonna parteideks muutumisel peavad enim muretsema sotsiaaldemokraadid.

Turu-uuringute AS küsis ERR-i tellimusel valijatelt, kas nende arvates oleks vaja, et Eestisse tekiks lisaks praegustele erakondadele veel üks või mitu erakonda.

Üheksa protsenti vastanutest leidis, et seda oleks kindlasti vaja ning 19 protsenti, et seda oleks pigem vaja. Võrreldes juunikuus läbi viidud küsitlusega on uue erakonna ootajate arv kasvanud kolme protsendipunkti võrra.

Küsitluses uuriti ka vastajatelt, kas nad võiksid hääletada Eesti 200 või Elurikkuse Erakonna poolt. Konkreetsed küsimused olid: "Kas te võiksite valimistel hääletada Eesti 200 poolt? ja "Kas te võiksite valimistel hääletada Elurikkuse Erakonna poolt?"

Kaks protsenti vastajatest oli kindel, et nad võimaluse tekkel hääletaks Eesti 200 poolt ning 13 protsenti leidis, et nad pigem teeks seda. Seega kaaluks Eesti 200 poolt hääletamist kuni 15 protsenti valijatest.

Artur Talviku poolt loodava Elurikkuse Erakonna poolt annaks kindlalt hääle samuti kaks protsenti vastajatest. Pigem jah vastas kaheksa protsenti ehk kokku kaaluks kümnendik vastajatest Talviku partei poolt hääletamist.

Samas väärib meeldetuletamist, et kumbki liikumine pole veel 500 liiget kokku saanud ning et kindlalt lubaks mõlema partei poolt hääletada kaks protsenti valijatest.

Valmisolek Eesti 200 poolt hääletada on suurim tänaste Roheliste valijate seas (37 protsenti). Keskmisest enam oleksid valmis seda tegema ka sotsiaaldemokraatide valijad (25 protsenti) ja Reformierakonna valijad (19 protsenti). Seega võib Eesti 200 röövida valimistel just liberaalsete vaadetega erakondade toetajaid.

Kõige vähem peavad Eesti 200 parteistumise pärast muretsema EKRE ja Keskerakond, kelle valijatest kaaluks vastavalt 11 ja 12 protsenti Eesti 200 poolt hääletamist.

Neist, kes ei toeta ühtegi erakonda, oleks Eesti 200 poolt valmis hääletama vaid üheksa protsenti ehk seniste passiivsete kodanike seast neil suurt toetust leida pole.

Elurikkuse Erakonna toetajaid võib leida rohkem seniste sotsiaaldemokraatide (22 protsenti), roheliste (18 protsenti) ja üksikkandidaatide toetajate seast. Parteilise eelistuseta valijatest kaaluks Talviku parteile hääle andmist vaid kuus protsenti.

Ehk kui Eesti 200 ja Elurikkuse Erakond peaksidki mõlemad muutuma parteiks, on põhjust enim muretseda Sotsiaaldemokraatlikul erakonnal.

* * *

Kristina Kallas: see on väga hea tulemus

Parteistuda sooviva MTÜ Eesti 200 eestvedaja Kristina Kallas ütles stuudiointervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et uuringu tulemus on pigem positiivne.

Ainult kaks protsenti vastanutest toetaks teid kindlasti? Kuidas hindate tulemust?

See on väga hea tulemus, arvestades seda, et meil ei ole tegelikult veel erakonda. Ilmselt see 13 protsenti ongi need inimesed, kes ütlevad pigem jah, kuid oodates seda, et me erakonna ära looks.

Umbes kuu aega tagasi avaldasite, et Eesti 200-st saab erakond. Selle kuu aja jooksul ei ole teist enam eriti palju kuulda olnud. Kas erakond ikka tuleb?

Ütlesime kindlalt, et läheme valimistele oma erakonnaga. Tegeleme praegu oma programmi lihvimisega, millega peagi välja tuleme.

Valimisteni on jäänud vaid viis kuud. Millal me seda programmi näha võiks? Peab ju jääma aega seda põhjalikult lugeda.

Oleme valmis kohe startima. Mais oma manifestis sõnastasime selgelt oma nägemuse Eesti jaoks. Nüüd on küsimus ainult selles, kuidas seda ellu viima hakkame. Need programmipunktid on tänaseks olemas. Need tulevad kohe-kohe välja.

Mida see kohe-kohe tähendab? Homme, nädala pärast, kuu aja pärast?

Kuu aega ei ole siin enam midagi mõelda. See on kohe-kohe.

Kas me võime näha teie parteis ka varsti mingeid uusi ja üllatavaid nägusid?

Ma saan aru, et ikka jätkuvalt oodatakse Eestis tuntud nimesid. Arvatakse, et poliitika tegemine käib läbi tuntud nimede. Meie oleme seda usku, et poliitikasse on vaja küll värsket verd ja uusi inimesi, aga need peaks olema oma valdkonna spetsialistid, kes ei pruugi nimedena tuntud olla. Tahame tuua uusi inimesi, toome eesti inimesi. kindlasti ei ole nad kuulsad näitlejad või lauljad.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: