Uuring: hetkeseisuga pääseks riigikogusse vaid neli parteid

Foto: Aurelia Minev/Marju Himma/ERR

Septembrikuise uuringu järgi pääseks järgmisesse riigikogusse vaid neli erakonda, selgus Rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest tuhande vastajaga küsitlusest.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, suudaks viieprotsendilise valimiskünnise ületada kuuest parlamendiparteist vaid neli. Lisaks juba aasta valimiskünnise alla jäänud Vabaerakonnale kukkus septembris künnise alla ka Isamaa toetus.

Populaarsemad parteid on endiselt Keskerakond ja Reformierakond, keda toetas vastavalt 28 ja 27 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Kuu varasemaga võrreldes kasvas toetus Keskerakonnale ühe ja Reformierakonnale kahe protsendipunkti võrra. Ühtlasi õnnestus Reformierakonnal pärast aprillikuist rekordtoetust (33 protsenti) alanud reitingulangus lõpuks tagasi tõusule pöörata.

Teine langeja septembris Isamaa kõrval oli EKRE. Septembris toetas EKRE-t 17 protsenti valijatest, mis on kahe protsendipunkti võrra vähem kui augustis. Sellega sai läbi ka EKRE märtsikuust alguse saanud igakuine toetuse kasv.

Septembris kasvas enim Sotsiaaldemokraatliku erakonna toetus, kellele lubas septembris anda oma hääle 14 protsenti valijatest, mida on kolme protsendipunkti võrra enam kui augustis. Sotside puhul väärib märkimist seegi, et aprillis oli nende toetus olnud vaid kuus protsenti ehk erakond on vähemalt praeguseks kevadisest mõõnast üle saanud.

Isamaa toetus kukkus septembris vaid kolmele protsendile, millega nad jäävad teist korda pärast viimaseid valimisi alla valimiskünnisele. Mais 2017 oli Isamaa (tollal IRL) toetus neli protsenti, kuid on olnud sealtpeale valimiskünnise piiril või veidi üle (kuni kaheksa protsenti). Kolmeprotsendiline toetus on erakonna kehvim näitaja pärast viimaseid riigikogu valimisi märtsis 2015.

Valimiskünnise alla jääks ka sisetülides heitlev Vabaerakond, keda toetas septembris vaid kaks protsenti valijatest. Vabaerakonna toetus on olnud valimiskünnisest allpool täpselt aasta ehk mullu septembrist.

Valimiskünnist ei suudaks ületada ka parlamendivälised Rohelised, kelle toetus oli kolm protsenti.

Valitsuskoalitsiooni erakondade summaarne toetus oli septembris 45 protsenti, opositsiooniparteidel 46 protsenti.

Turu-uuringute AS küsis ERR-i tellimusel ka kaks lisaküsimust. Esimeses küsiti, kas vastajate arvates oleks vaja, et Eestisse tekiks lisaks praegustele uusi erakondi. Teises päriti, kas valijad oleks valmis nende poolt hääletama. Konkreetselt said vastajad lisaküsimuses anda hinnangu Eesti 200 ja Artur Talviku loodava Elurikkuse Erakonna poolthääletamise osas.

Need tulemused avalikustame õhtuses "Aktuaalses kaameras".

Turu-uuringute AS küsitles 4. kuni 17. septembrini ERR-i uudistetoimetuse tellimusel näost-näkku meetodil 1000 inimest nende kodudes. Uuringutulemustes on esitatud nende vastajate osakaal, kes omasid poliitilist eelistust. See muudab uuringutulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga.

Nende kodanike osakaal, kes kas ei oska oma eelistust öelda, ei toeta mitte kedagi või keeldub oma eelistust avaldamast, oli septembris 35 protsenti (augustis 33). 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Eelseisvad riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil 2019.

Kell 12 kommenteerivad ERR.ee veebisaates uuringutulemusi lähemalt sotsioloog Juhan Kivirähk ning ajakirjanikud Anvar Samost ja Urmet Kook.

Toimetaja: Urmet Kook, graafikud Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: